17. marts 2003 - 21:29Der er
11 kommentarer og 1 løsning
lyd på hjemmeside 2
Jeg har brugt følgende formular til at lave lyd på min hjemmeside: <embed src="haha.wav" width="200" height="150" autostart="false" loop="true" type="audio/video">, men jeg vil gerne erstatte Windows Media logoet med noget andet f.eks. et billede. Hvordan gøres det? Således at man klikker på billedet når man vil høre lyden, ikk´?
Du kan ikke være sikker på at den virker med alle playere (det er jo ikke sikkert at det er Windows Media Player der bruges), men prøv med: <embed id="haha" src="haha.wav" width="1" height="1" autostart="false" loop="true" type="audio/video"> <a href="#" onclick="haha.play()">Start</a> <a href="#" onclick="haha.stop()">Stop</a>
Det samme sker som før: Der kommer ingen lyd, men siden hopper op til toppen. Jeg går ud fra at det kun er html der skal være aktivt for at det kan virke, og ikke f.eks. css eller andet.(?)
Mon ikke du rent faktisk får en script-fejl når du klikker? Får du en lille advarsels tavle nede i venstre hjørne? (status-linien) Hvis haha.wav ikke kan loades, kan du heller ikke starte den.
Jeg fandt en lille løsning: <embed id="haha.wav" src...etc. Nu har jeg lyd! Men siden hopper stadig op til toppen og jeg ville egentlig gerne have at lyden bare blev afspillet een gang - ikke at den looper og jeg skal trykke på stop. Det lader til at blive rimelig besværligt for sølle 15 points ..... sorry.
Har et nyt spørgsmål, som igen giver 15 points. Se lyd på hjemmeside 3.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.