I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ja det er noget encoding af en art, men om det er Unicode eller hvad ved jeg ikke,.. Det er noget med ombytning imellem "æ" og "æ" og evt "Chr(230)".
Replace(BodyText, Chr(13) & Chr(10), "%0D%0A") laver f.eks. et linjeskift. Jeg ved ikke om du ud af "%0D%0A" kan se hvordan de andre bogstaver så vil se ud???
I ISO-8859-1 er i flg. de mails jeg modtager æ = "=E6" (uden anførselstegn) osv..
JP
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.