30. marts 2003 - 21:28Der er
27 kommentarer og 1 løsning
Sende post
Hej
Jeg kan ikke sende post med outlook, jeg får fejl hver gang jeg prøver at sende, jeg modtager fint. Jeg har selvfølgelig tjekket smtp adressen og den er fin nok ligesom alle de adresser jeg sender til normalt virker fint. Problemet opstår kun når jeg bruger "bolignet aarhus" - altså med lan. Hvis jeg bruger mit 56K modem er der ikke nogle problemer.
TDC kundeservice kunne ikke finde fejlen, men jeg håber at der er en af jer der kan.
har du flere mail adresser når du sender kan du normalt kun bruge den mail som din opkobling er til som afsender,hvorimod du kan hænte fra flere udbydere fra den samme
Jeg har ikke en adresse hos bolinet-aarhus men kun ved TDC og Tiscali, mener du at jeg ikke kan bruge min TDC adresse som afsender ved bolignet-arhus? Hvis ja, er der da en måde at ordne det på uden en email adresse fra bolignet-aarhus?
hvis du bruger den mail adresse du har fra tdc som afsender og sender via tiscali s opkobling , kan du ikke sende ( det er en sikkerhed imod spam de har sat op ) det samme gælder den anden vej
jeg har selv 2 mail adresser en ved tdc og en ved get2net jeg er koblet op ved tdc , og skal bruge denne adresse som afsender , hvis jeg bruger get2net kan jeg ikke sende jeg kan godt hente post fra dem begge samtidig via tdc
Nu er jeg lidt forvirret, er det korrekt at der overhoved ikke er nogen mulighed for at kunne bruge min tdc-adresse når jeg opkobler med bolignet? Er min eneste mulighed at bruge webmail, hvis jeg vil bruge min tdc-adresse som afsender?
funtioner>konti marker den konti der høre til dit tdc og >vælg som standart< når du så laver en ny meddegelse kommer den adresse automatisk til at stå som afsender
Nej desværre det fik jeg ikke ved oprettelsen, men jeg prøver at ringe derind i morgen. Problemet er er bare at jeg gerne vil blive ved med at bruge tdc-adressen som afsender, uden at skulle bruge webmail. Men det kan jo desværre ikke lade sig gøre.
TDC & Tiscali gir ikke folk lov til at sende mail fra vilkårlige adresser via deres mail servere. Det forebygger SPAM og er en nødvendighed i disse dage.
hvis det er fordi du ikke har fået en mail adresse fra tdc ved oprettelsen kan du bare oprette en , det er under webmail du skal gøre det, der får du så en almindelig mail adresse som du så kan sætte op i outlook, der er normalt 5 mail adresser med i en opkobling
ok så må du kunne få en adresse der, jeg har aldrig hørt om en udbyder hvor der ikke er den mulighed , så det skulle ikke være et problem takker for point skulle der komme flere problemer til i morgen må du jo vende tilbage, så må vi se hvad vi kan gøre
Jeg er også sikker på at jeg kan få en email adresse hos bolignet-aarhus, men så er jeg jo tvunget til at bruge den som afsender i outlook.
Men igen tak for hjælpen og godnat.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.