Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 13:33 Der er 17 kommentarer og
2 løsninger

Java script til at hoppe 2 tilbage

Hejsa

jeg sider og roder lidt med noget javascript i en ASP side.

det jeg vil er at efter en "if then" sætning vil jeg have den til at gå 2 sider tilbage.

onClick='java script: history.go(-2)'

denne kode skulle jo kunne gøre ved en knap men hvad skal onclick skiftes ud med?

håber i kan hjlpe
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:35 #1
<a href="history.back(-2);">Tilbage</a>

Håber det er svaret du leder efter
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:36 #2
Sorry:

<a href="java script:history.back(-2)">Tilbage</a>
Avatar billede =maddog= Nybegynder
23. april 2003 - 13:37 #3
en blanding
<a href="java script:history.go(-2);"
og
<a href=# onclick="history.go(-2);"
skulle virke, men du har kun ret til at gå frem og tilbage i sider der er åbnet med javascript.
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:38 #4
<% If MitUdsagn <> "" Then %>
    <a href="history.back(-2);">Tilbage</a>
<% Else %>
    GørNogetAndet
<% End If %>
Avatar billede =maddog= Nybegynder
23. april 2003 - 13:38 #5
og er det ikke en gal kategori? skulle det ikke være i programmering/script/javascript og ikke her i programmering/java?
Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 13:42 #6
det gik lidt hurtigt - der stod java og jeg tænkte....javascript
Avatar billede jakoba Nybegynder
23. april 2003 - 13:43 #7
steen >> det er ligemeget om man giver en parameter til history back eller ikke. den går kun eet skridt tilbage. (medmindre IE har lavet sin egen non-standard version)
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:47 #8
Ok. Har aldrig prøvet det af i praksis, har kun haft behov for at kunne gå -1. Men tak for oplysningen :o)
Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 13:50 #9
Det virker ikke - den udskirver jo bare et link som heller ikke virker...det der skal ske er at jeg har en sid ehvor man skal være logget ind vis man vil bruge visse ting på siden og vis man ikke er logget idn viser den login siden og når man har logget ind passer det så med at den hopper 2 tilbage der hvor man kome fra før man var på login siden
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:52 #10
Så ville jeg lave noget ASP (har du ASP), som redirecter til login-siden, eller kommer med en meddelelse, hvis session("username") = ""

Det andet er ikke holdbart.
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:53 #11
Efter samme princip, som her på E: Du kan se nederst på siden: "Du er ikke logget på. Du skal være logget på, hvis ...." (kan ikke huske ordlyden).

Er det ASP/PHP/....? Du roder med?
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:55 #12
<a href="history.back(-2);">Tilbage</a> er bare en navigation fra et skærmbillede til et andet. På nøjagtig samme måde, som hvis du benytter Tilbage/Frem-knapperne i din browser.
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 13:59 #13
Og det er stadigvæk

<a href="java script:history.back(-2)">Tilbage</a>

og ikke

<a href="history.back(-2)">Tilbage</a>

Skal nok lade være med at spamme mere :o)
Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 18:09 #14
Jo jeg bruger ASP...og når man skal ind et sted hvor der kræves login går den automatisk til siden med login hvor der står at denne service kræver login. når man så har indtatet sit brugernavn og password og det er godkendt vil jeg have den til at hoppe 2 sider tilbage sådan at man havner der hvor man sluttede men bare i en tilstand hvor man er logget ind - jeg ved ikke men jeg synes metoden lyder meget logisk vis man så sætter den til at opdatere automatisk når man er kommet tilbage til siden  så dan ens tiltand vises som logget idn.
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 18:23 #15
<form name="frmLogin" action="/dolog.asp?redir=<%=Request.QueryString("redir")%>" method="post">

</form>


DOLOG.ASP:

If Request.QueryString("redir") = "" Then
    Response.Redirect "/min startside/"
Else
    Response.Redirect Request.QueryString("redir")
End If


Ved ikke om det kan bruges. Uanset hvilken side, du forsøger at tilgå, vil du blive redirected, når du har logget ind. Det kunne f.eks. være readarticle.asp?articleID=354465
Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 18:51 #16
ok ser ligner noget af det rigtige - det øverste <form> skal så køres  når man er logget ind som som åbner dolog.asp
Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 19:33 #17
Spørgsmål lukket
Avatar billede alleslev Nybegynder
23. april 2003 - 19:34 #18
Jeg fik det ikke til at virker men fandt på noget andet...som tak for dine forslag giver jeg 30 point
Avatar billede steen_hansen Forsker
23. april 2003 - 19:43 #19
Ok, takker for point :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester