Avatar billede hono Nybegynder
23. april 2003 - 17:51 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

MySQL > SQL-server

Jeg har en MySQL-database som jeg skal have eksporteret og sendt til nogle folk, som skal implementere det i en SQL server. Der er imidlertid problemer, da MySQL og SQL server tilsyneladende ikke bruger samme SQL syntaks... ret mig hvis jeg tager fejl!

Under alle omstændigheder har jeg fået at vide, at dem jeg har sendt SQL'en til, har haft problemer med at implementere det. Nogle der kender forskellene mellem MySQL og SQL server, og ved hvad jeg kan gøre?

På forhånd tak

Hono
Avatar billede disky Nybegynder
23. april 2003 - 19:24 #1
MySQL er en SQL server.

Der kan dog være forskeln på hvilken version af SQL de implementerer.

Hvad er det for en SQL du vil flytte til ?
Avatar billede hono Nybegynder
23. april 2003 - 20:31 #2
Jeg har meget lidt forstand på den slags, men kan lade spørgsmålet gå videre. Men hvad menes der med "Hvad er det for en SQL du vil flytte til ?". Er det hvilken version af SQL eller hvordan. Jeg skal lige bede dig om at skære det ud i pap :)

Hono
Avatar billede Slettet bruger
23. april 2003 - 23:58 #3
SQL er ikke en bestemt server medmindre du tænker på Microsoft SQL-Server (MSSQL)
Avatar billede hono Nybegynder
24. april 2003 - 00:03 #4
el barto >> Ja, jeg formoder det er den der er tale om
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester