Avatar billede hairboy1234 Nybegynder
02. maj 2003 - 12:01 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

fat 32 formatering

Jeg har to diske i min xp maskine der begge køre med NTFS. Nu vil jeg gerne have formateret den ene til at køre med fat32, problemet er at man i windows ikke kan vælge dette under formatering af disk. Er der et særligt program der kan klare det?
Avatar billede Slettet bruger
02. maj 2003 - 12:05 #1
fdisk i dos burde kunne klare denne sag :)
opret en bootdisk ved at formatere en diskette, og sæt hak ud for "opret dos diskette" eller noget i den stil. Gå i dos, og benyt dig af fdisk :)

loadeds med kommandoen fdisk og så kan du læse dig til resten :)
Avatar billede fromsej Praktikant
02. maj 2003 - 12:06 #2
Det kan FDISK.
Jeg kan ligge et link til det senere, eller du kan finde det hos Microsoft.
Avatar billede fromsej Praktikant
02. maj 2003 - 12:08 #3
Avatar billede summer Mester
02. maj 2003 - 12:08 #4
fdisk er på næsten alle startdisketter. Læs mere om fremgangsmåden trin for trin http://www.wintip.dk/guides/fdisk/ Har netop lige selv slettet en NTFS partition
Avatar billede hairboy1234 Nybegynder
02. maj 2003 - 12:10 #5
jeg har selv løst problemet. Alt der skulle gøres var at i kør skrive: format f: /fs:fat32

Ellers tak for forslaget med fdisk, jeg er glad for at slippe for at lege med det pjat (har det med at fucke sådan noget op!) :)
Avatar billede jpvj Nybegynder
02. maj 2003 - 12:11 #6
Det virker mærkeligt. Hvad kan du så vælge ud over NTFS? Har lige testet på min egen NTFS partition, og under format kan jeg vælge både NTFS og FAT32.

Men gør følgende: Højreklik på "Denne Computer", vælg "Administrer". I MMC konsollen vælger du "Disk administration" (mener jeg den hedder). Her kan du se alle dine partitioner. Højreklik på partitionen som du vil slette og vælg .... ta-da... slet. Herefter højreklikker du på det "tomme område" og vælger "Opret partition". Så burde den nye, tomme partition kunne formatteres til FAT32.

JP
Avatar billede hairboy1234 Nybegynder
02. maj 2003 - 12:15 #7
tak
Avatar billede fromsej Praktikant
02. maj 2003 - 13:10 #8
Takker.*S*
Det link jeg lagde henviser til en ny version af FDISK, der kan klare Diske over 64 GB.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester