Avatar billede haolan Nybegynder
11. maj 2003 - 20:04 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Xaser III kabinet

Min computer har et varme problem. Om sommeren kan den ikke køre ret længe uden at blive for varm.

Nå man spiller et spil som The Sims eller Age of Empires II så bliver den 57 grader varm.

Jeg overvejer at flytte alle delene over i et Xaser III kabinet. Er det en god idé?

Det er jo en dyr løsning når det bare er til nedkøling, men det er vel det sikreste. Jeg har også før overvejet en ny CPU køler, men jeg har før haft den skiftet, men det hjalp ikke selvom køleren var kraftigere.

Det er åbenbart typisk AMD CPUer at have den varme.
Det er en AMD Thunderbird 1.4 GHz.

Hvis i mener at Xaser III er løsningen eller en anden CPU køler så skriv endelig.
Avatar billede haolan Nybegynder
11. maj 2003 - 20:05 #1
Thermal Take Xaser III har syv kabinet kølere. Så det burde jo virke jeg har kun en kabinet køler.
Avatar billede scb Praktikant
11. maj 2003 - 20:08 #2
57 grader er ikke noget der betyder noget når det er en AMD CPU, den må blive 70 grader uden problemer.
-SCB
Avatar billede 4us.dk Nybegynder
11. maj 2003 - 20:08 #3
Ja, Xaser III burde klare skidtet :)

Jeg har selv ingen problemer, har "kun" 6 kølere.
Avatar billede 4us.dk Nybegynder
11. maj 2003 - 20:08 #4
Jeg vil mene at hvis du har prøvet CPU'køler... så har du jo givet svaret til dig selv... Xaser III :)
Avatar billede 4us.dk Nybegynder
11. maj 2003 - 20:09 #5
Ja, giver ret i det scb siger. AMD kølere kan generelt klare ret høje temperature, og de bliver generelt meget hurtigt varme. Ikke lige sådanne CPU'er man skal bruge i store servere :D
Avatar billede scb Praktikant
11. maj 2003 - 20:11 #6
Men selvfølig, en ekstra blæser i kabinettet, vil altid give større luftgennemstrømning.
Jeg har selv en AMD +1800, hvor jeg når det bliver varmt i vejret, clocker den et trin ned, og når det er koldt overclocker den, og så holder den temperaturen på ca 50-60 grader.
Det skal lige siges at computeren står på loftet hvor der bliver 40 grader om sommeren.
-SCB
Avatar billede rkhdk Nybegynder
11. maj 2003 - 20:13 #7
http://www.hardwaretidende.dk/hard/artikel/02/08/02/0313697

"Mange AMD-ejere synes også unødigt bekymrede over ofte høje cpu-temperaturer. Dette er der dog absolut ingen grund til at være, medmindre ustabilitet forekommer. Athlon XP cpu'er kan sagtens fungere upåklageligt ved temperaturer på mellem 70 og 85 grader. Dette har vi testet i fuldstændig tillukket kabinet, hvor 26 dBA 2600rpm Pabstblæseren på Alpha 8045T via Zalman Fanmate var kørt hele ned på ca. 1000rpm (over flere måneder). Cpu'en (Athlon XP 1800+) nåede ofte op i nærheden af 80 grader i krævende 3D-spil, men PC'en var fuldstændig stabil (Asus A7V333 KT333 bundkort). Athlon XP cpu'er er designet til at kunne klare op til max. 90-95 grader, mens P4 kan klare op til ca. 70 grader. Derfor skal Athlon XP ikke sammenlignes med Intel cpu'er, og cputemperaturer på under ca. 80 grader bør ikke være årsag til bekymring, såfremt PC'en er stabil"
Avatar billede haolan Nybegynder
11. maj 2003 - 20:24 #8
Okay, så vil jeg ikke bekymre mig mere om det.
Avatar billede haolan Nybegynder
11. maj 2003 - 20:25 #9
var det ikke meningen at du ville lave det som et svar rkhdk
Avatar billede rkhdk Nybegynder
11. maj 2003 - 20:28 #10
nope
Avatar billede haolan Nybegynder
11. maj 2003 - 20:36 #11
Nå men ellers  tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester