Avatar billede -42- Nybegynder
11. maj 2003 - 20:38 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Font size

Pis og lort Jeg har lavet et design, og først nu, hvor det det bliver implementeret, har jeg fundet ud af, at mine text felter er for små!!!!! Når jeg taster ind i f.eks login, så kan man knap nok se teksten, som er str 8. Det ligner noget der er løgn! Er der noget jeg kan gøre, eller er jeg nød til at sætte den op til str 9?

Håber i kan hjælpe.

Det vigtigste er at kassen beholder samme højde, ellers skal alle ikoner redesignes, og en masse lort laves om!

http://www.cbc.dk/satair/
Avatar billede roenving Novice
11. maj 2003 - 20:44 #1
Kan du ikke bare bede dine kunder bruge VGA-opløsning ...

Nå spøg til side -- jeg kunne godt læse det, med så duggede skærmen ... '-)

Du er simpelthen nødt til at gå op i størrelse, så du må fjerne noget af den indre luft -- det gælder jo forøvrigt også søgeboksen !-|
Avatar billede tipsen Nybegynder
11. maj 2003 - 20:48 #2
Det ser ud som noget der skal bruges seriøst så jeg vil da foreslå dig at besøge www.w3.org, hvor du kan læse om html-standarden. Der er mange html-fejl på siden og den ligner da også skrammel i et par af mine (nye) standard browsere...

Desuden er det fra w3 kraftigt frarådet at bruge faste font-størrelser på websider da det kan give store problemer afhængig af klientplatformen - så med mindre det er til intranet brug hvor softwaren kan kontrolleres bør der laves en del om i den tekniske del af designet.
Avatar billede Slettet bruger
11. maj 2003 - 20:56 #3
Udover det bør du også lade dine links ligne links (understreget) eller i det mindste lade almindelige overskrifter være en anden farve, så man ikke tror de er links.

Iøvrigt er der scrollbars i 1024x768 så hvad hjælper det at skrive "Best viewed in 1024x768 on Windows OS using IE 5.X or higher" når det ikke passer?

;)
Avatar billede -42- Nybegynder
11. maj 2003 - 20:59 #4
Jeg må vist lige se på www.w3.org!

1024*768 er pga breden af siden!
Avatar billede olebole Juniormester
11. maj 2003 - 22:53 #5
<ole>

Én ting er størrelsen af teksten i felterne - som du helt klart bør sætte op - en anden ting er resten af skriften på siden.
Er man bare lidt dårligt seende, vil man nok ikke finde siden smart designet ... nærmere ubrugelig. Tekst-kontrasten bør helt afgjort være større, hvis man ønsker et minimun af brugervenlighed.

Desuden bør font-family-værdier skrives med småt i remote-stylesheets - ellers kan visse browsere ikke læse dem.

Baggrunds-billeder bør angives med fuld sti (http:// ... und alles). Ellers kan NS ofte ikke finde dem.

Men skal _altid_ angive en doc-type i toppen af dokumentet, så browseren ved, hvordan siden skal vises. Ellers er det yderst tilfældigt, hvordan den vises i forskellige browsere og versioner af disse. Eksempelvis:
  <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
    "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

Hvis blot man overholder standarderne, er det næsten ligegyldig, hvilken browser og hvilket OS, brugeren anvender. Siden vil stort set vises ens.
En god idé er at bruge NS flittigt under udviklingen. Når den ser rigtig ud der - og man skriver til standarderne - vil den vises fint overalt.
At skrive en W3C-compliant side tager ikke længere tid - men giver et langt mere brugbart resultat  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede -42- Nybegynder
18. juni 2003 - 12:47 #6
...
Avatar billede roenving Novice
18. juni 2003 - 12:52 #7
-- og vi takker for tilladelsen til at få lov til at bruge vores tid på dit projekt ...
Avatar billede olebole Juniormester
18. juni 2003 - 13:01 #8
roenving >> ... tag det som en opfordring til ikke at gentage den fejl i fremtiden  :o|
Avatar billede roenving Novice
18. juni 2003 - 13:06 #9
Hvilken en af dem ?o]
Avatar billede olebole Juniormester
18. juni 2003 - 13:10 #10
*LoooL*  Ja, du begår jo så mange  :D
At spilde tid på spørgerens evt. kommende spm, mente jeg  ;o)
/mvh
Avatar billede roenving Novice
18. juni 2003 - 13:14 #11
Vil det sige, at jeg skal holde mig fra:
http://www.eksperten.dk/spm/366306 ?-)

*g*
Avatar billede -42- Nybegynder
18. juni 2003 - 13:23 #12
Så lig dog et svar, hvis i har så ondt i røven...

Men mange tak til ole for hans kommentar til koden generelt!
Avatar billede -42- Nybegynder
18. juni 2003 - 13:24 #13
Det var bare ikke det jeg spurgte om...
Avatar billede olebole Juniormester
18. juni 2003 - 14:18 #14
Ondt i røven? Hvorfor skulle vi have ondt i røven over, du ikke kan få hjælp i fremtiden? Intet kunne interessere mig mindre  :)
Avatar billede tipsen Nybegynder
26. juni 2003 - 11:47 #15
42: Hvis webdesign er noget du vil arbejde seriøst med, skader det vel ikke at få nogle kommentarer med på vejen, som rent faktisk kan gøre dit arbejde (mere) brugbart?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester