12. maj 2003 - 11:31Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Computeren tænder ikke?
Jeg har haft min PC med til LAN og har efter den blev transporteret hjem ikke haft liv i den? Der kommer simpelthen ingen billede på skærmen når jeg tændre for computeren. Alle blæsere kører som de skal, dette gælder både CPU, PSU, GFX-kort, Chipset-køler og kabinetkølere. HDD kører også, samt både bræder og DVD giver udtryk for at der er strøm på systemet. Billedrøret er ok i skærmen, da den skriver "no input signal" hvis jeg fjerner stikket fra GFX-kortet. Jeg har undersøgt stikket fra skærmen og set at der mangler "3 pinde" inde i stikket som sættes i Gfx-kortet. Er det ok? Eller nogen gode ideér til hvad min PC fejler?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
din pc kommer med nogle bip-lyde i opstart, prøv at tælle hvor mange der kommer "ad gangen" det indikerer hvor den fejler under opstart. Hvis der kun kommer 1 bip, starter alt op som det skal, og du skal derfor søge fejlen udenfor pc'en.
Jeg har iøvrigt været udsat for noget lignede.... jeg mener jeg tog strømstikket ud af pc'en i nogle minutter, slukkede for stand-by knappen på skærmen, og så startede det hele igen derfra.
Jeg sendte mit bundkort retur og det blev testet defekt. Det er SOLTEK kort nr 2 der ikke virker mere end 2 måneder. Jeg har fået et MSI K7N2 Delta-L på garantien (og en merpris på 140,-) og det rykker for VILDT!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.