Avatar billede 12tri Nybegynder
26. november 2000 - 10:25 Der er 24 kommentarer og
1 løsning

Tabel problem med 100% højde

På min hjemmeside bruger jeg frontpage\'s fælleskater. I venstre og højre side har jeg tabeller som jeg har sat til 100% i højde, med disse tabeller vises ikke som 100%.

Se evt http://www.12tri.dk/artikler/denskaevedistance.htm her ses det tydeligt at tabellerne burde gå helt ned til bunden, i stedet for at stoppe et stykke efter at teksten i tabellen er stoppet

Mit sprøgsmål er derfor, hvordan får jeg disse tabeller til at gå helt ned til bunden.

120 point til bedste svar !
Avatar billede 12tri Nybegynder
26. november 2000 - 10:26 #1
Hjemmesiden er www.12tri.dk
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 10:34 #2
Du siger height=\"100%\" i din table tag i den gule tabel og det er helt fint.
men inden i tabellen hvor der kun er een række og een celle har cellen height=607 dvs angivet i PIXELS og den går ikke. Her er det åbenbart cellens højdeangivelse der vinder.

Den generelle regel er at man må ikke blande procent og pixels i den ene eller den anden retning.

mvh JakobA
Avatar billede kasseper Nybegynder
26. november 2000 - 10:35 #3
Jeg kan ikke se at de ikke går helt til bunden.. ?
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 10:36 #4
Du kan fx fjerne height=607 parameteren i cellen. eller du kan lave den om til height=\"100%\"
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 10:47 #5
kasseper >> han har en stor skærm. Jeg skulle øge vinduet til ca 800 pixel højt før jeg kunne se det.
Avatar billede nire Nybegynder
26. november 2000 - 10:52 #6
Nydeligt og pænt, har samme problem, er med på en lytter, har også sendt dig en mail vedr. en artikel.
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 11:01 #7
Ovre i den blå tabel er det mere rodet fordi der er mange rækker i tabellen. for at få den rigtig vil det nok være nemmest at lave en simpel tabel udenom for at få højden rigtig. eg

<table cellspacing=0 cellepadding=0 height=\"100%\" width=130 background=\"bghoejre.gif\">
<tr><td height=\"100%\"

  .... din blå tabel som du har den nu

</td></TR>
</Table>
Avatar billede proboss Nybegynder
26. november 2000 - 12:27 #8
Sider er de i Fremes
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 12:41 #9
PS: hvorfor bruger du forresten et baggrundsbillede til at lave ensfarvet baggrund?
  bgcolor=#rrggbb  er hurtigere og mere bagudkompatibel
Avatar billede 12tri Nybegynder
26. november 2000 - 13:22 #10
>>Nire

Kan du sende artiklen til meg på webmater@12tri.dk

Det lyder spændende
Avatar billede 12tri Nybegynder
26. november 2000 - 14:13 #11
>>jakoba 
Jeg har ikke en stor skærm (14\" 800X600)

Jeg er begyndt at tro det er min browser det er galt med, fordi jeg kiggede lige på siden på en anden computer og der så det ud som det skal.

Jeg har lige fået ie 5.5 som følger med windows ME
kan det have noget at side, det jo virkede i den \"gamle\" ie.

Evt nogen foreslag til hvad eg gør for at få det til at virke i begge browsere
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 15:16 #12
Den fejl jeg nævner (højde i procent smatidig med højde i pixels) er virkelig nok selvom måske ikke alle Explorer versioner går galt på den. Netscape gør.
Een af grundene til at jeg måtte gøre mit vindue så stort er nok at jeg bruger Large Fonts så tekst fylder proportionalt mere.

Der har været en del kritik af at IE5 var \"alt for eftergivende\" og fx indsatte alt for mange html-endTags når den syntes de manglede. Måske de har strammet lidt op i IE5.5. Det ville være rart.

Ingen af de forslag jeg gav vil gøre skade, og begge skulle fixe tabellængden som ønsket.
Avatar billede jakoba Nybegynder
26. november 2000 - 15:19 #13
Men hvis spørgsmåler er hvordan du gør det i Frontpage så må jeg melde pas. Jeg har aldrig brugt Frontpage.
Avatar billede 12tri Nybegynder
26. november 2000 - 16:03 #14
Jeg retter det bare i notepad og vender tilbage
Avatar billede tommyf Nybegynder
26. november 2000 - 18:40 #15
Du kunne ikke lige give mig det konkrete link til den side ude til venstre? Jeg kan sgu ikke finde rundt i FPs kode :)
Avatar billede tommyf Nybegynder
26. november 2000 - 19:01 #17
Hvis du går ind i egenskaber for cell og tabel og sætter dem begge i højde til 100%. Samt egenskaber for side margener = hak i dem begge ved 0.

Hjælper det ikke? Der er også et enter i bunden, lige under hvor cellen stopper men det er måske med for at give lidt afstand?
Avatar billede tommyf Nybegynder
26. november 2000 - 19:03 #18
Nej det hjælper hvist ikke, problemet er vel at de opfatter sig selv som to forskellige sider og derfor ikke følger hinanden.
Avatar billede 12tri Nybegynder
26. november 2000 - 21:13 #19
Ja det er problemet at de ikke opfatter sig selv som en del af den side som de bliver vist på, og derfor sætter sig til 100% af \"sig selv\"

Men hvordan undgår man det???
Avatar billede 12tri Nybegynder
27. november 2000 - 12:18 #20
Der må da være nogen som ved hvad der skal til at løse dette problem.
Avatar billede 12tri Nybegynder
30. november 2000 - 13:24 #21
Jeg har prøvet alle jeres råd, ingen af dem løste problemet. og jeg har derfor fundet en anden løsning på problemet.

Men jeg venter stadig på svar på hvordan man får de fælles sider til at opfatte sig som den del af den færdige side
Avatar billede proboss Nybegynder
30. november 2000 - 21:55 #22
Det er ikke end god ide at bruge % på sign hjemme side du skal lave disse table i Pixel dette er meget bedere end % på måde sikre du også at alle brugere af din hjemmeside altid det billede lige meget hvad opløsning de bruger freks hvis du har på løsning 800X600 skal din table være height=\"550\" det er absolut det bedste.
Avatar billede 12tri Nybegynder
30. november 2000 - 22:17 #23
Ja men jeg vil gerne vide hvordan jeg får 100% højde til at virke på de inkluderede sider. Når de sættes sammen til en helhed.
Avatar billede 12tri Nybegynder
05. december 2000 - 21:34 #24
Kom nu det kan ikke passe at ingen kan svare på dette
Avatar billede 12tri Nybegynder
05. december 2000 - 21:37 #25
Ok så må jeg selv tage point
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester