17. maj 2003 - 10:44Der er
47 kommentarer og 1 løsning
når jeg spiller kort TV2 spil går PCen i sort efter ca 1 time
HJÆLP!!!!!!!
Jeg har købt en ny PC for ca 1 år siden. nedennævnte problem har ALTID været der:
Når jeg har spillet whist i ca. 1 time på TV2spil
- først forsvinder lyden - dernæst bliver "bjælken" hvor man trykker for nyt spil m.m. helt SORT - så fryser hele billedet - GENSTARTER så-og så kan jeg igen "kører" i ca. 1 time-----så om igen
Jeg har netop fået udskiftet men en helt ny RAM på 256 men det hjælper intet.
Har spurgt mange steder,men ingen ved hvad der er galt.
ellers virker den OK-dog når jeg opstarter på TV2 forsiden fremkommer der i nederste proceslinie: "udført men med fejl" ved sku ikke hvad det betyder,men jeg kommer normalt ind på siden.
nej-der er ingen fejl ved min heller men som nævnt på proceslinien lige over START kommer der en GUL trekant med ordene:udført med fejl-siden kommer normalt frem-men det kunne måske hjælpe til opklaring af mit problem
Synes godt om
Slettet bruger
17. maj 2003 - 12:08#10
Prøv at klikke på den gule trekant så skulle der vist komme noget fejlmeddelelse op.
Du vil få mere udaf eksperten hvis du bruger lidt tid på at læse reglerne herinde. Ikke ment at du har gjort noget forkert men der står mange gode ting du kan få brugfor
Når man spiller kort på tv2 er det en java apllet der kører - så vidt jeg husker. Har du problemer med andre java "hjemmesider" ?
Du kan f.eks. tjekke denne side. http://www.scorch2000.com/ Kan du spillet spillet der i over en time så er det sikkert ikke javaen. (Jeg skyder i blinde - men et sted skal vi jo starte).
Ellers er der jo en reinstallering som antageligvis vil fjerne dine problemer - men det er måske lidt drastisk..
lrd og blymo>>lad være med at forvire manden , med regler og andet nu , det kan han se på når problemet er løst jeg startede på at hjælpe i morges ,men måtte køre på arbejde ( se link ) og husk at han er helt uerfaren ,så tænk på hvordan i skriver ,teknisk må det vente til han har lidt mere erfaring http://www.eksperten.dk/spm/357548
Jeg mener absolut ikke at jeg forvirrer. Jeg prøver at hjælpe med hans/hendes problem. 1. ja jeg siger IE, det er en fejl fra min side - undskylder.
2. jeg spørger om java - ja da det er en ide, da det er hvad den side bruger. Da jeg ikke forventer at personen ikke ved hvad java er, kommer jeg med et forslag til anden side med java - så kan vi finde ud af om det er problemet.
3. Jeg spørger om problemet er løst - for ellers vil jeg skyde videre
4. Jeg har overhovedet ikke set det andet spørgsmål for at du linker til det (og det er stillet 8 dage efter mit sidste indlæg så hvad betyder det).
Det eneste jeg har set her, er at der ikke er givet points (det kan betyde at personen har problemer med at give points (da der ikke er givet svar) eller at problemet ikke er løst - derfor spørger jeg om det er løst).
Så jeg vil egentligt gerne vide hvad jeg har gjort for at forvirrer ??
Til Krudtuglen: undskyld for at jeg fylder dit spørgsmål med, for dig, unødig tekst.
tak for Jeres interesse i mit problem. Der er efter min mening ingen der forvirrer mig-Der er jo min egen (fejl) at jeg er total-udvindende om PC. Jeg har efter jeres anvisning fået JAWA instaleret,men det har ikke løst mit problem. Der er nok ikke andet at gøre-SLETTE ALT og starte forfra. hvilket program er bedst-2ooo eller XP fordi det kan måske være min ME der ikke virker optimal.
jeg er mest til 2000 ,jeg bryder mig ikke så meget om xp men det kommer an på hvad du skal bruge den til er det mest til spil er det nok xp ellers er det 2000 der køre bedst men prøv at søge på begge og se hvilke problemer der er med de forskellige og se hvilken der vil give færest problemer til det du har og vil med den
nu ved jeg ikke hvor gammel du er de fleste unge vil have xp ,men der er flere og flere det går tilbage til 98 eller 2000 så er du stadig i den skolesøgende alder kan du jo snakke med dine kamerater om det , de fleste af dem har nok xp
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP/2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom. Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;
2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyindstalation)
3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev. 4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.
5: Og du vil nu se at den laver en helt ny indstalation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler :-)
7:PS husk at have din CD-Key klar, denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation"
Lidt til hjælp evt.
Eller:
If your computer is capable of booting from a CD-ROM drive and you would rather install using this method, then:
Start your computer and then insert the Windows XP CD into your CD-ROM drive.
Your computer should automatically detect the CD, and a message "Press any key to boot CD" will be displayed for 5 seconds.
Press a key and the CD will begin to load files that are needed to begin the installation. This make take a few minutes.
When asked if you wish to install Windows XP press Enter.
You will be presented with the End User Licensing Agreement. Press F8 to accept and continue or press F3 to cancel the install.
Select the partition in which you wish to install Windows XP and press the Enter key.
The next screen asks if you wish to use the NTFS file system. This is the preferred file system, however, if you choose to use FAT32, you will not have all the security and stability features of Windows XP.
If you previously had an Operating System installed you will be given a choice of Format options . Select the Format option of your choice. When asked to start the format, press the "F" key. The formatting process may take quite a bit of time.
Setup will begin an automated loading of files which will take several minutes. ***Note - If you are clean installing using an XP Upgrade CD you will be asked for a qualifying product at this point. Just pop the CD for your older version of Windows into the drive while the XP setup completes an authenticity check. Following this you will be prompted for the XP CD and setup will continue.
After this is complete the computer will restart. Leave the XP CD in the drive but this time DO NOT press any key when the message it "Press any key to boot CD" is displayed. In 5 seconds setup will continue.
The Windows XP Setup wizard will lead you through the process of gathering information about you and your computer.
If you are connected to the Internet XP will prompt you to "Activate". If you choose not to activate at this time you will be prompted periodically over the next 30 days. At the end of 30 days, if you have still not activated you will no longer be able to access the Desktop. Information on WPA found here Technical Details on Microsoft Product Activation for Windows XP
Following the Activation Screen you will be given the opportunity to Register Windows XP. Registration is optional and choosing not to register will not have any negative effect on your system.
You will be required to enter your account password to gain access to the Windows XP Desktop.
til lrd og Bredker Jeg har nu printet Jeres svar ud. Til dig Bredker: jeg er 54 år så de skolekammerater jeg har går med stok og kan ikke se "LOL" Jeg har fået min PC af min søn, men p.g.a. at jeg ikke tør rører ved noget, så spiller jeg "kun" kort.
Jeg skal desværre ud idag, men vil prøve de anvisninger som I har givet. Kan I begge have en god weekend hilsen Henrik
det er jeg godt klar over det var også ment som en pæn hentydning det er jo ikke altid til at se hvilken alder og køn man skriver med her den værste jeg har fået var et spm hvor jeg havde omtalt brugeren i hankøn og så kem der en slutbemærkning hvor hun skrev " JEG ER ALSÅ EN HUN"
kære Bredker jeg kan godt se, at du kom i store problemer. Har du talt med din "svigermor"-det kunne være hende der ville afprøve dig, om dette var en udvej til "at flygte" fra det familieskab
lrd. Du må undskylde, at jeg ikke har svaret.Jeg havde betalt for l mdr. og troede ikke, at jeg kunne bruge det mere. Jeg har fulgt dine anvisninger. Jeg er dog ikke helt over problemet, men der kan godt gå 1-2 dage førend jeg må genstarte. Endnu engang undskyld mit manglende svar
Det vigtigeste er du giver feedback hvilket du så gjorde :-)
Ha en god dag
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.