Avatar billede theselfimages Nybegynder
20. maj 2003 - 01:16 Der er 1 løsning

Problem med Internet Connection Sharing

Jeg har på baggrund af dette tidligere spørgsmål:
http://www.eksperten.dk/spm/306869

Følgene problem:
Det tidligere problem blev løst vht. en installeret Proxy Server på host maskinen efter denne opskrift:
http://www.allensmith.net/Network/xpICS.htm

Men jeg har stadig problemer med værts PC'en.
Den kan godt nu med den installerede Proxy Server vise alle websider, men den kan IKKE hente mails via Outlook. Den viser progressbar for download af mails men går til sidst i time out. Og herefter vises mailserver fejl meddelelse.
Dog kan jeg sagtens læse mailsne via www.eoffice.dk, så det er ikke min udbyder problemet ligger hos.

Hvad kan fejlen i opsætningen være mellem de 2 PC'er?
Avatar billede theselfimages Nybegynder
21. maj 2003 - 03:31 #1
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester