29. maj 2003 - 10:53Der er
20 kommentarer og 1 løsning
Udrengnings og vis billedet script
1: Jeg lavet efter et script der kan udrengene en pris efter hvad brugeren vælger at afkryse i en formular og her efter skal kunne sende en mail til mig med informationerne.
2: Et vis billedet script hvor man oploader store billeder og denså laver 6 små billeder selv. Script skal kunne vist billedet i større format oven over. Ligesom dette:
Hvad laver man så det i? er det sp en blanding af for eksempel php og javascript?
Synes godt om
Slettet bruger
29. maj 2003 - 11:13#3
1'eren kan delvist laves i JavaScript, dog skal du bruge fx ASP eller PHP til at sende oplysningerne videre over mail. Men du må forklare nærmere: Hvad er det, der skal beregnes?
javascript er et program, der udelukkende afvikles på din computer. Det kan beregne, men f.eks. ikke gemme billeder på serveren. Alt hvad du laver i javascript er væk, når du lukker browseren.
det er en af mine venner der er ved at starte en server han kører i sin fritid og han kunne godt tænke sig at brugene kan via en formular for at gøre det letter for brugerne og ham selv. Den skal så kunne beregne prisen for leje af server plads, MYSQL o.s.v
Jeg har tidligere lavet noget lignende, men dog sådan at brugeren for hvert emne uploader både et stort billede og et ikonbillede og en tekst. Så skal serveren ikke også kunne lave om på billedformater. Det hele kan laves i PHP eller ASP - smag og behag. Javascript kan, men behøver ikke, at indgå i løsningen.
Billedupload består af 2 dele. 1) En html side med formular, som kan finde billedfiler på computeren og sende dem til en webserver. 2) Den side på serveren, som modtager billederne og gemmer dem, så de kan vises igen.
Det andet kan laves ved en formular (i html), som brugeren afkrydser. Den sendes ligeledes til en webserver. Webserverens PHP/ASP evaluerer indholdet af det der bliver sendt og sender derefter en E-mail til dig eller viser tekst/billeder til brugeren.
<p><b>Jeg vil have</b> <select name='type2' onchange="opdaterPris(this.form);"> <option selected>den store reklame i toppen</option> <option>en stor reklame i bunden af forsiden</option> <option>en reklame i højre eller venstre side på forsiden</option> <option>en reklame i bunden på en tilfældig sid</option> </select></p>
<p><b>Jeg vil have</b> <select name='type3' onchange="opdaterPris(this.form);"> <option selected>Et lille banner for den pågældende side som man vil reklamere på, på sin egen side</option> <option>Et stort banner fra den pågældende side.</option> <option>Intet banner </option> </select></p>
Håber der er en der kan hjælpe, da jeg er hele lost...
Synes godt om
Slettet bruger
30. maj 2003 - 10:44#16
Her er en nogenlunde komplet løsning (med automatisk prisudregning og validering): http://www.phoenixv.dk/exp/avanc_form.html Det eneste, der mangler, er scriptet til at maile informationerne videre.
phoenixv >>>>> Prøv at gå til denne url og prøve at slette formularen http://www.oxbox.dk/test/pris.htm Ja den sletter alle de afkryset felter. men det sletter ikke det sidst indtastet beløb og regner derfor bare vidre på dette beløb.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.