Avatar billede -cesium- Nybegynder
31. maj 2003 - 23:45 Der er 5 kommentarer og
3 løsninger

Valg af Webhotel - B-One et sikkert køb?

Jeg stær og skal til at bruge et webhotel, men er der nogle jeg skal vælge frem for andre.
Jeg bruger asp, MySQL og flash.

Har i nogle gode ideér? Jeg tænker lidt på B-one, men er det godt nok?


//Anders
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. maj 2003 - 23:50 #1
Billigt, men ikke sikkert. Prøv at søge på B-one her på Eksperten, så skal du bare se
Avatar billede entertainer Nybegynder
31. maj 2003 - 23:50 #2
Du kan evt. finde flere alternativer på www.webhostpriser.dk
Avatar billede -cesium- Nybegynder
31. maj 2003 - 23:51 #3
tak.. jeg kigger lige lidt rundt, vender tilbage senere! jeg glemte vidst at sige at prisen ikke skulle være får dyr!
Avatar billede xtr0 Nybegynder
31. maj 2003 - 23:51 #4
Har hørt meget dårlige ting om B-one og deres "service" prøv evt. at søge på b-one herinde på eksperten, men kan du leve med lidt nedetid så er det sikkert noget for dig.
Hvis det skal være i denne prisklasse så er Web10 jo et alternativ men har hørt lidt dårligt om deres Windows server.
Avatar billede michael-k Nybegynder
31. maj 2003 - 23:55 #5
Nu har b-one faktisk ikke ret meget nede tid. Der var en overgang hvor hvor det var lidt slemt, men det var på grund af serverskifte eller sådan noget. Det kører faktisk stabilt.

Hvad deres support angår er den ikke den bedste, men har endnu ikke hørt om en firma der yder kanon support til 6-10 kr om måneden. Måske rimeligt nok. Du køber jo heller ikke en bil til 120.000 kr og regner med den er i samme stadnart som en til 500.000 kr.

Så efter min oerbevisning kan du sagtnes bestille hos dem.
Avatar billede -cesium- Nybegynder
01. juni 2003 - 00:09 #6
Tak for jeres indlæg... de var til meget nøtte! Jeg regner med at det bliver Web10 som jeg skal bruge.

Jeg fordeler pointne med 20 til hver af jer, da i alle kom med gode forslag!

Godnat folkens, og tak for jeres opmærksomhed

//Anders
Avatar billede michael-k Nybegynder
01. juni 2003 - 21:25 #7
web10 :P  hmm så skulle du prøve at kigge her www.i-know.dk Der er ikke andet end bøvl med det, de bliver oversvømmet af utilfredse kunder.

Men igen til 10 kr hvad kan du så forvente. Men tror du vil få mere ud af b-one hvis man skal kigge på alle de ophidsede bruger på i-know :)
Avatar billede -cesium- Nybegynder
01. juni 2003 - 22:31 #8
Hmm... tak skal du have... jeg vil da lige tjekke det ud..!

//Anders
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester