Avatar billede moly Nybegynder
01. december 2000 - 08:40 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Romeo og Juliet virus - løsningsforslag?

Jeg er desværre blevet inficeret med virusen Romeo og Juliet. Jeg har forsøgt at køre McAfee´s nyeste AV men den \"dør\" ca. halvvejs uden at have fundet eller foretaget sig noget. Der er ikke blevet slettet noget og maskinen fungerer, men MEEEEGET langsomt og underligt og til sidst dør den. Jeg har rebootet adskillige gange og det lader til at registreringsdatabasen er meget inkonsistent. Nogle forslag?

På forhånd tak!
Avatar billede jimsim Nybegynder
01. december 2000 - 08:49 #1
McAfee burde kunne klare den virus, men kig her, http://vil.mcafee.com/dispVirus.asp?virus_k=98894&
Avatar billede jimsim Nybegynder
01. december 2000 - 08:54 #2
Lige for en sikkerheds skyld, du har den nyeste opdateret ver. af McAfee virusscan, ik\'?
Avatar billede moly Nybegynder
01. december 2000 - 09:11 #3
Jeg har den nyeste McAfee der var med seneste nummer af Datatid (den købte og og installerede jeg i går - stor møje og besvær pga. maskinens performance). Fra dit link kan jeg se at virsussen er fra 16/11 og jeg mener mcAfee .dat filen er lidt ældre. Jeg har fundet en fil kaldet xromeo.exe i \\windows\\temp og slettet den, men ikke de andre filer der er beskrevet i linket. Heldigvis fik jeg ikke sendt virussen videre da jeg har en firewall (zonelab)og nægtede den \"ukendte\" .exe fil adgang til internettet.

I øjeblikket er jeg på arbejde, men når jeg kommer hjem vil jeg forsøge mig med en online virusscan hvis det kan lade sig gøre at få min \"syge\"maskine med på det. Tak for svaret og linket. Andre forslag er velkomne...mine point sidder løst bare jeg slipper af med skidtet. 
Avatar billede snowball Novice
01. december 2000 - 09:30 #4
moly: Fordi du installerer en virusscanner fra det nyeste PC blad du kan finde, så er det langt fra sikkert at du har den nyeste virusdefinition !!!

Gå ind på http://download.mcafee.com/updates/updates.asp?as=false&ref=3 og hent den nyeste .DAT fil (udkom for 2 dage siden) så den burde kunne fange den. Prøv så og scan din PC med den og se om den kan fjerne den. Hvis den ikke kan, så installer McAfee på en PC UDEN virus og lav så en en boot diskette (ikke en alm. Win9x boot diskette, men en med en virusscanner på. Disketten kan laves fra McAfee programmet (mener jeg!?)) Efter du har lavet den, så sæt den i den \"syge\" PC og boot op på den så den checker PC\'en for virus. Det skulle i hvert fald gerne virke !

Snowball
Avatar billede ctv! Nybegynder
01. december 2000 - 09:31 #5
Hej

Hvis du bare skal fyre din point af - så har jeg hårdt brug for dem.. *GGG*

Med venlig hilsen
CTV!
Avatar billede fcs Novice
01. december 2000 - 12:03 #6
Den bedste online scanner finder du på http://housecall.antivirus.com/pc_housecall/

Eller gå til http://www.datafellows.com/download-purchase/tools.html og download den gratis scanner der virker i DOS. Start din maskine op i DOS (vha. en startdiskette) og kør derefter F-Prot for DOS og scan din pc.

Held og lykke med projektet!
Avatar billede Slettet bruger
01. december 2000 - 15:45 #7
www.quickheal.com så skulle den virus være slagtet, hvis ikke fcs svar kan aflive den.
Avatar billede fcs Novice
02. december 2000 - 00:43 #8
kharder>> Vi må jo vente og se hvem af os der \"vinder\" når moly svarer. God kamp!! ;-)

Så længe moly får løst sit problem er det jo ligemeget hvem der har ret!!!
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2000 - 01:59 #9
Jeps blot skidtet bliver jordet <;o)
Avatar billede fcs Novice
02. december 2000 - 12:10 #10
\"Protecting the experts from the scum of the computerworld\" - måske et motto?
Avatar billede moly Nybegynder
02. december 2000 - 15:33 #11
Tak for alle de gode indlæg.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB