I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
1. Tag en kopi af di db og læg den ned i din nederste skuffe og gerne inderst. smid derefter nøglen væk.
2. På en arbejdsstation åbner du en ny db. I menuen Filer > Hent eksterne data > Sammenkæd finder du din db på serveren. herefter markerer du alle tabeller og trykker OK. På samme måde inporterer du alle Forespørgsler, formularer, rapporter og moduler.
3. Nu har du en afspejling af din db på serveren på din arbejdsstation.
4. Åbn din db på serveren (din Back-end) i database vinduet. Slet alle forespørgsler, formularer, rapporter og evt. maskroer og moduler.
Du har en database. Den tager du kopi af på en disk, du skrivebeskytter. Derefter overfører du alle tabellerne til en tom database. Når det er gjort slettes alle tabeller i den opridentlige, og derefter kører du sammenkæd tabeller.
På dene måde har du dine tabeller på back-end og alle andre objekter på dine arbejdsstationer. Det betyder, at du ikke skal hente formularer m.v. over netværket men udelukken data fra tabellerne.
Jeg vil gerne lave et eksempel til dig, men for ikke at bruge unødig tid vil jeg bede dig om enten at afvide mit svar og så er jeg ude herfra, eller også arbejder du og jeg videre alene.
Du kan nu bare tage kopier af den hvor du slettede tabellerne og lægge på en ny maskine. husk at oprette en sammenkædning til tabellerne fra den nye maskine.
tak skal I have. Jeg afprøver det lige en af dagene og så vender jeg tilbage med points. Og tak for jeres tilbud om eksempler osv. Jeg vil gerne lige prøve det selv og hvis jeg ikke kan få det til at du, vender jeg tilbage.
Jeg vil bare lige laegge en fodnote: Jeg har gjort det samme med en DB hvor jeg faar et lille problem naar DB'en skal saettes op paa forskellige computere. Netvaerksdrevet bliver mappet forskelligt paa arbejds-stationer paa min arbejdsplads. Ved selvf. ikke hvad din situation er, men det er en god ide at chekke det :-)
Du kan da på de enkelte arbejds stationer lægge dem i den mappe, du har løst til. Som jeg skrev i 21.03 citat: "husk at oprette en sammenkædning til tabellerne fra den nye maskine." det vil sige slet de gamle og opret dem igen. Vh Henrik13
Et par kommentarer Man kan bruge UNC navnet når man henviser til db'en - løser overchord's problem. Sørg for at lave en stump kode der kører en refresh på forbindelsen hver gang applikationen åbnes - løser henrik13's problem
du kan overveje at lave fron end som en mde fil i stedet, det har vi valgt her hos os, det begrænser brugerens muligheder for at pille alt for meget ;)
ok det kan godt vaere jeg gaar lidt udenfor spoergsmaalet nu (jeg kan evt. oprette et nyt sp med point hvis i synes): Men kan man ikke lave et script som (gen)opretter links til tabeller i back-enden. Dvs have et modul som bare beder brugeren om at lokalisere back-enden og derefter sletter scriptet de gamle links og opretter de nye. Det ville kunne spare en del tid til at rende rundt til brugere og slette tabller+linke hver gang der kommer en opdaeteret kopi af DB'en.
Hej avalon116. Jeg fandt lige en konekt kode, der opretter forbindelsen til BAK-END Husk den melder fejl hvis bakend ikke er der. Den leder ikke efter den: Sub ÅbnForbindelse() Dim Forbindelse As New ADODB.Connection Forbindelse.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;" & _ "Data Source=C:\Dokumenter\Databaser\" & _ "TestDb.mdb" Forbindelse.Close End Sub Vh Henrik
Hej, nej undskuld...jeg har bare ikke haft tid til at prøve det af. Skal nok få taget mig sammen. Jeg tror beskrivelserne er fine, jeg kan jo bare ikke lukke før jeg ved, om det fungerer. Men I skal nok høre fra mig jeg har ikke glemt det.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.