Avatar billede kjeld_klit Nybegynder
07. juni 2003 - 21:26 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Bærbar digital recording (mp3 afspillere) Hvilken?

Jeg søger en kassettebåndoptager i moderne udgave - og det er ikke så ligetil!

Nogle vil nok sige Minidisc og det er måske også løsningen.

Men, det den skal:
Optage via Line In (Mic./telespole) - ikke bare en indbygget mic.
Optage min. 4 timer på ét lagermedie
Kunne udvide lageret (helst CF-kort)
Filformatet skal kunne læses af computeren - altså hurtig overførelse (fx på samme måde som man overfører billeder fra digi-kamara) (Kan man det med Minidisc?)

Jeg har en ide om at Minidisc måske er lidt "gammeldags", men det er måske ikke rigtigt. Jeg syntes bare at et CF-kort er noget smartere end det andet.

Lydkvaliteten er ikke helt så vigtig da det handler mest om tale/foredrag

Hvad skal man købe og hvad kan man få for en max pris på 2000,-

Jeg skal forsøge at fordele points efter evt. forslag :-)
Avatar billede s_kjaer Praktikant
07. juni 2003 - 23:28 #1
Det lyder da som om at du skal have en Digital diktafon, som som eks Olympus laver. Jeg har kun fundet en norsk netbutik der sælger dem http://www.norsk-naturbokhandel.no/liste.asp?GR=diktafon , så den pris jeg skiver er lidt for høje, når man tager hensyn til kursen. En mulighed var:Olympus DW 360: 363 minutter uden mulighed for ekstra kort Overførsel til PC via USB http://www.olympus.dk/voice/dw360.htm 2025 kr.
Avatar billede s_kjaer Praktikant
07. juni 2003 - 23:36 #2
Her er en med mulighed for ekstra flash kort http://www.shag.dk/shop/default.asp?referrer=kelkoo&productid=318
Avatar billede kjeld_klit Nybegynder
08. juni 2003 - 14:33 #3
Kan disse diktafoner tilsluttes en ekstern mic.? Det skal den kunne.
Desuden skal man kunne sætte et nyt lagermedie i "ude i marken",  så selv om 6 timer er flot er det ikke nok samlet set.
Avatar billede s_kjaer Praktikant
09. juni 2003 - 12:08 #4
Olympus har mulighed for ekstern mic, men hvis du også vil have dem med ekstra kort koster der omkring 3000 kr. Den lille fra shag.dk har ikke mulighed for eksterne mic. Men jeg har lige fundet en til 1545 kr.. Mulighed for ekstra kort, medfølger ekstra microfon. Kender ikke firmaet, men det ser ud til at det beregnet for aflytning http://www.spyzone.dk/product.asp?product=4
Avatar billede kjeld_klit Nybegynder
09. juni 2003 - 18:00 #5
Det ser interessant ud, jeg vender tilbage senere
Avatar billede s_kjaer Praktikant
09. juni 2003 - 18:04 #6
Jeg vil nu nærmere sige at det ser skummelt ud når man skal finde det ved aflytningsudstyr :-)
Avatar billede kjeld_klit Nybegynder
19. juni 2003 - 16:45 #7
Jeg har købt sådan en sjover, den virker faktisk efter hensigten
Avatar billede s_kjaer Praktikant
19. juni 2003 - 16:46 #8
Takker for point
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester