Avatar billede monkeysee Nybegynder
12. juni 2003 - 23:12 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Logon på flere servere

Hej,
dette er et spørgsmål om sikkerhed i et delt server-scenarie m. "klassisk asp" (IIS/Sun/Apache)

jeg har brug for at logge på min web-baserede administration, og via denne overføre filer til en helt anden server/anden udbyder.

Når jeg ønsker at overføre filer til den pågældende server, har jeg brug for at kunne bekræfte at jeg har lov til at overføre filerne, men *uden* at kræve endnu et logon !!!

Min foreløbige løsning virker, men har visse svagheder: jeg vedligeholder en liste med godkendte IP-adresser, som serveren/scriptet der modtager filerne sammenligner med den aktuelle forbindelse.

Det virker, og gør det svært at skrive filer på den pågældende server. Men en ondsindet bruger kan stadig skrive filer, hvis vedkommende har adgang til computere på min IP-adresse (hvilket jo tit er hele institutionen/virksomheden).

Findes der en bedre løsning end den jeg anviser her??

mvh Bjørn
Avatar billede Slettet bruger
12. juni 2003 - 23:24 #1
Avatar billede monkeysee Nybegynder
13. juni 2003 - 00:57 #2
Jeg kan ikke køre Windows Server 2003 (med mindre du kender en udbyder som gør!), og det lader (ved et hurtigt kig på deres VPN beskrivelse) til at være den eneste løsning Microsoft foreslår.

Det er i øvrigt typisk at de kun har det nyeste produkt med!
Avatar billede Slettet bruger
13. juni 2003 - 01:07 #3
vpn findes også i Windows 2000
Avatar billede monkeysee Nybegynder
14. juni 2003 - 02:27 #4
Alt i alt er den nuværende løsning god nok til mine behov, men tak for svaret. Det gav mig lidt stof til eftertanke...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester