Nødvendige lysstyrke til et bizart "casemod"
Hej.Jeg håber ikke at dette er alt for off-topic, men jeg kan sgu' ikke finde andre forummer hvor det giver mening at stille spørgsmålet.
Jeg står i den situation at jeg skal "casemodde" et trommesæt. Dvs. at jeg skal have monteret lys i stortrommen. Men jeg ville gerne vide hvilken form for belysning der ville være bedst at anvende.
SKindet på trommen er nærmest "frosted", og er lidt mindre gennemsigtigt end bagepapir. Jeg havde tænkt mig at installere dioder bagerst i trommen, og lade dem lyse på hele frontskindet, så det kommer til at virke som en "flade" af lys.
Derfor er jeg også nødt til at bruge nogle dioder med en rimelig spredning, hvis det skal dække hele skindet.
Det jeg er usikker på er, hvor mange, og hvor kraftige dioder der skal installeres. Jeg har stadig ikke fattet præcis hvor krafige de forskellige mCd-betegnelser er.
Det skal siges at arealet der skal oplyses er ca 1/2 kvadratmeter.
Jeg regner med at bruge min gamle PC-strømforsyning, så jeg kan gøre som hvis jeg skulle lave en almindelig casemod. Så kan jeg også anvende molex-stik hele vejen, og det gør det forhåbentligt også noget lettere.
Venlige hilsener
Vanulla_A
