Avatar billede bartsimpson Nybegynder
08. juli 2003 - 21:23 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Sikkerhed mod tyveri

Jeg har en Creative MuVo Mp3 afspiller på 128 mb ram, og her er hvad jeg vil have:
Et program, der fuldstændigt låser/kryptere indholdet i en mappe på usbdrevet, således at det ikke kan læses for man indtaster et kode ord, i en eller anden form for prompt, grunden til at jeg gerne ville have dette er at jeg gerne ville kunne have vigtige ting med mig som bank koder og den slags, men hvis det skulle blive stjålet så kunne tyven ikke se dette, selvfølgelig kunne han/hun bryde koden, men hvis laver en kode der er rimelige lang, skulle det ville tage et stykke tid, hvor man kunne nå at ændre kode til banken og de andre ting.
Grunden til at jeg ville have det så det kunne beskytter mappen er at der stadigvæk skulle kunne kigge nogle mp3'ere som afspilleren gerne skulle kunne læse.
Findes sådan et program, eller leder jeg forgæves?
Avatar billede x-offer Nybegynder
08. juli 2003 - 21:27 #1
Kunne være et mirakel hvis du fandt et (siger ikke at det ikke findes)! Jeg har kigget meget efter sådan et program og forhørt mig mange steder men forgæves!! Held og lykke..
Avatar billede bartsimpson Nybegynder
08. juli 2003 - 21:30 #2
Hmmm, man kunne selvfølgelig også bare pakke det i en kodet zip/rar fil, men vil nu gerne have et sådan program hvis det findes
Avatar billede x-offer Nybegynder
08. juli 2003 - 21:38 #3
Det er du ikke ene om ;)
Avatar billede thesurfer Nybegynder
08. juli 2003 - 21:51 #4
min far har en af de der memory sticks.. til data..
der er som standard et beskyttelse program "PassID" til usb.. du skal skrive en kode for at se filerne på den..
men din er jo til mp3..
Avatar billede chalde Seniormester
08. juli 2003 - 23:39 #5
Prøv det her: http://download.com.com/3000-2092-10145487.html?tag=lst-0-16

"Crypto-Lock is a program that will encrypt your files. The password is not stored in the resultant file. The password you entered during encryption is processed with SHA-1 if it is less than 36 characters long. The resultant key is then used to encrypt either part of the file (minimum encryption) or the whole file (maximum encryption). For both encryptions, the part to be encrypted is compressed first to deter cryptoanalysis. With the random values used in CBC mode, the encrypted file produced everytime is different for the same original file using the same password. The output of the Crypto-Lock will either be a self-decrypting file (SDF) or an encrypted module (*.pri). Think of Crypto-Lock as a secure safe that lets you carry sensitive information around and can be unlocked only with the correct password."

Og så er det gratis!
Avatar billede bartsimpson Nybegynder
09. juli 2003 - 03:42 #7
Hmmm, det ser ud som det er noget man kan bruge, men er lidt for træt til at kikke på det nu, så vender tilbage med noget feedback og point, godt nok var det ikke helt det jeg spurgte efter i mit spørgsmål, men sådan en ting bliver nok svær at finde, så selv om dette er noget jeg selv havde tænkt på :) så skal jeg nok give point
Avatar billede chalde Seniormester
09. juli 2003 - 09:13 #8
Så tror jeg at jeg har misforstået spørgsmålet. Det var også lidt sent.
Men hvis du leder efter noget der kan sætte et kodeord direkte på muvoen, altså så der skal skrives kodeord før man kan få adgang til den, vil jeg tro at du får at problem med at afspille mp3er, da disse formentlig også vil blive krypteret. Hvis du altså mener et sikkert program. Fordi et der ikke kryptere indholdet er absolut ikke sikkert.
Der er lidt flere her du kan kigge på: http://freeware.intrastar.net/encryption.htm
http://www.freewarehome.com/System_Utilities/Security/Encryption_t.html

specielt til pinkoder osv: http://www.mirekw.com/winfreeware/pins.html
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB