Avatar billede bigbird Nybegynder
20. juli 2003 - 22:44 Der er 11 kommentarer og
2 løsninger

Kan man tjekke mail og se kalenderen, uden at være på domænet ?

Er det muligt at få adgang til sin mail og kalender fra en Exchange server, UDEN at maskinen man vil tjekke det fra er meldt ind i samme domæne som exchange serveren ?
Hvis det kan lade sig gøre og man skal slægge op sikkerheden, så er det ikke noget problem...
Avatar billede nmh Nybegynder
20. juli 2003 - 22:47 #1
Man kan checke sin mail fra ethvert sted i verden, hvis man blot bruger Internet Explorer, og man har sat sin Exchange Eerver op til det.
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. juli 2003 - 22:47 #2
JA og nej

Du kan bruge webmail også til exchange. Det giver samme muligheder som outlook, og der er du jo ikke på domænet
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. juli 2003 - 22:48 #3
nmh\ så kan det ikke være tættere ;-)

Du skal installere Outlook Web access (OWA) på din exchange server for at kunne bruge web mail
Avatar billede nmh Nybegynder
20. juli 2003 - 22:54 #4
Bufferzone> Ja, og kalenderen kan man også checke.
Avatar billede bigbird Nybegynder
20. juli 2003 - 23:00 #5
Det er naturligvis en mulighed ja.. :)
Og den godtager jeg også..

Men er det den eneste mulighed ? Det er fordi det er maskiner som er tilkoblet exchange serveren lokalt.
Avatar billede nmh Nybegynder
20. juli 2003 - 23:02 #6
Det er det nemmeste, og det er en utrolig fordel at kunne håndtere sin E-mail fra enhver maskine, der er på Internettet ligegyldig, hvor man er henne i verden.
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. juli 2003 - 23:05 #7
Du kunne selvfølgelig også tilslutte via pop3 og smtp, ligesom du gør over internettet, men så er det kun mail og ikke kalender og de andre funktioner.

Du kan også (teoretisk) bruge imap og dermed få samme muligheder som hvis du var på samme domæne, man jeg vil ikke anbefale det, da imap er næsten umulig at styre sikkerhedsmæssigt.
Avatar billede nmh Nybegynder
20. juli 2003 - 23:07 #8
Jeg er helt enig
Avatar billede bigbird Nybegynder
20. juli 2003 - 23:28 #9
imap har jeg ikke arbejdet med før... Jeg kun arbejdet med POP3 og SMTP..
Imap MEGET kort fortalt, ulempen og evt et sted hvor jeg kan hvordan man sætter det op ?
Avatar billede nmh Nybegynder
20. juli 2003 - 23:34 #10
Er der en grund til du ikke vile benytte Webmail til Exchange?
Avatar billede bigbird Nybegynder
20. juli 2003 - 23:35 #11
Ingen.. Har givet point..
Der var blot om der var et alternativ...
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. juli 2003 - 23:39 #12
IMAP er den protokol outlook tilgår exchange serveren med når du tilslutter via lan (exchange server) og det er denne der giver den fulde outlook funktionalitet med kalender, noter, mail, adressebog og så videre. Ulempen er at alt denne funktionalitet kan udnyttes til ting der ikke ønskes, derfor og fordi den kræver en del båndbrede bruges den ofte ikke via internettet.

Det er ofte et firewall spørgsmål om det kan sættes op, de nødvendige prote skal være åbne og du skal tillade tilgnagne igennem firewallen (hvis du har en) der vil så ske det at du vil blive afkrævet et brugernavn og et password når du logger på din mailkonto fra et andet domæne.

Ikke ret svært, hvis der er hul igennem på de rigtige porte (port 143 0g 210 hvis jeg husker rigtigt på stående for, men det er let at slå op)
Avatar billede bigbird Nybegynder
20. juli 2003 - 23:42 #13
tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I dag 10:21 Ny printer, men hvilken Af mort1 i Printere
I går 19:41 USB på Linux Af Uvanga i Linux
12/0818:26 Hvilken type mus Af mort1 i PC
11/0813:21 ms Forms Af leahcim i Andet software
10/0821:30 Blokeret på Snapchat? Af LineP i Chat & Messaging