23. juli 2003 - 16:50Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Problemer med onbeforeunload
Hej
Jeg har følgende kode, som jeg bruger til at registrere, når folk kommer ind i og senere forlader chatten. Altså en online-tæller. Den virker fint i 99% af tilfældene, dog i 1% af tilfældene så registrer koden ikke, at folk forlader chatten. Jeg har mistænkt nogle browsere for at køre koden forkert. Hvis dette er tilfældet, hvordan gør jeg så koden mere kombatibel? Eller er der tale om andre fejlen end omtalte?
1. Logud knap 2. Automatisk logud med onbeforeunload 3. Automatisk logud hvis ikke man har været aktiv i 10 min.
Så er du hvertfald sikker på dine brugere ryger efter 10 min inaktivitet, dette forudsætter så de ikke selv har trykket log ud og kører en anden browser end IE, så bliver de sparket efter 10 min.
Da jeg anvender en irc-applet er jeg ikke klar over, hvordan man checker om folk er offline.
Ok "unbeforeunload" den skibber jeg så, men for at vende tilbage til onunload, kan man så ikke lige nå at viderestille brugeren til en anden side (hvor der tælles ned), set i forhold til at åbne et nye vindue med onload. Min pointe er at det jo sikkert tagere længer tid at åbne et vindue end at viderestille... right? Og at man lige kan nå det... right?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.