Avatar billede krc_ Nybegynder
27. juli 2003 - 10:43 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Spejlvendt på DVD ?

Hej !

Jeg har leget lidt med en optagelse fra mit kamera og lavet det til et divx klip på computeren. Jeg kan fint se avi klippet på min computer. Så har jeg prøvet at lave en video-cd i Nero til min dvd, men når jeg afspiller det på dvd'en, så er det på hovedet og spejlvendt! Hvorfor det ?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
27. juli 2003 - 10:47 #1
Det er fordi du har vendt skiven på hovedt ;-)
Avatar billede Slettet bruger
27. juli 2003 - 11:38 #2
Brug aldrig Nero til at konvertere til VCD og SVCD. Det klare den ikke specielt godt (som du nok har opdaget).
Følg denne gudie i stedet....
http://www.dvdrhelp.com/tmpgenc.htm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester