Bluetooth serielporten skifter mellem tilsluttet og ikke tilslut
HejJeg har fået min bluetooth til at virke mht. synkronisering - men kun en gang imellem. Jeg har en SonyEricsson T68i og en Sandberg USB Bluetooth dongle.
Jeg har installeret driver til donglen og synkroniseringssoftwaren (XTND) - både i den medleverede version og den nyeste driver (fra Trust) og den nyeste synkroniseringssoftware (XTND fra SonyEricsson's hjemmeside).
Når jeg vil synkronisere virker det nogle gange, men andre gange står min serielport og skifter mellem "Tilsluttet" og "Der er ikke etableret forbindelse".
Jeg har WinXP. Endvidere har jeg en VPN klient kørende. Den har jeg prøvet at slå til og fra for at se om den har indflydelse.
Jeg synes jeg kan se, at jeg har lettere ved at få det til at virke hvis jeg lægger telefonen meget tæt på donglen (hurra for trådløs!!!!!!), men det hjælper ikke altid.
På telefonen står bluetooth naturligvis slået til, og jeg har også prøvet at lade telefonen stå som "Søgbar"
Kan man så i øvrigt ikke synkronisere kalenderaftaler FRA Outlook TIL telefonen der ligger et par måneder ud i fremtiden. Jeg kan kun få dem over som ligger inden for ca. 1 måned!!!
