Avatar billede lyden Nybegynder
31. juli 2003 - 00:52 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Besøgs tæller

Hej.....!

Jeg har brug for lidt seriøst hjælp til at få lavet en besøgs tæller til min swf.
Jeg har haft spm oppe at vende tidligere, men er ikke kommet igang før nu, men det lykkes mig ikke ...€%%€%#"!#%€&%&/&/... jeg fjumrer rundt med et par turtorials jeg har støvet op på nettet.

Indtil videre er det lykkes mig at finde ud af at min egen udbyder tilbyder asp & php, jeg er klar over det er et script sprog, men ikke hvad forskellen er.

Jeg ved der skal laves lidt action script i min film samt et dynamisk teksfeldt der henter info fra ........ en teksfil eller ....ja.........øhhhhhh....du kan måske guide mig i den rigtige retning.

De ville være rart hvis der lige kom en superactionman og mejslede det ud for mig i granit.

MacVHLyden

MX/mac
Avatar billede thulstrup Nybegynder
31. juli 2003 - 08:43 #1
Her er en lavet i PHP, som skriver til en txt fil:
http://www.overdose.dk/eksperten/counter/

Den checker endnu ikke ip (d.v.s. hver gang du opdatere/besøger siden tæller den op), men nu kan du jo lige starte med at forstå den her kode, så kan vi let lave den om hvis det bliver nødvendigt.

Download det hele herfra:
http://www.overdose.dk/eksperten/counter/counter.zip
Avatar billede thulstrup Nybegynder
31. juli 2003 - 08:49 #2
P.s. din counter.txt skal chmod'es til 666.
Avatar billede alexander_j Nybegynder
31. juli 2003 - 09:19 #3
ASP og PHP er serverscriptsprog altså kode der kun kan afvikles på serveren og ikke på klientmaskinen.
ASP og PHP kan det samme, men skrives forskelligt - om man vil bruge ASP eller PHP er vist nærmest et spørgsmål om religion - lidt alá er du til PC eller Mac!
ASP er et microsoftprodukt og afvikles derfor primært på servere med windows, mens PHP vist er det frie markedes produkt og afvikles lige godt på servere med Windows, Linux og maget andet!
Personligt kan jeg ASP(som har ry for at være nemmere at lære i starten), men ægrer mig da lidt over at jeg ikke i stedet lærte PHP, så jeg havde bedre valgfrihed i forhold til servere!
Avatar billede thulstrup Nybegynder
31. juli 2003 - 10:19 #4
Avatar billede lyden Nybegynder
31. juli 2003 - 11:29 #5
Kanon...........! Hej Cellb10ck & alexander j

Holdaheltfest, jeg ved ikke hvor jeg skal starte..jeg har 1000 spm......... (hjæææælp)

Jeg har downloadet den med ip check.
Jeg ved hvad en ip er, ehhhhh...... tjekker den så om "ens" ip er korrekt eller ....ehhhhh  ?

Ok ..... 6 filer .......

Jeg formoder jeg kan smide scriptet fra fla'en i min egen fla.?

Scriptet i fla'en opretter et tekstfeldt, men jeg har brug for et dynamisk hvor jeg kan bestemme str/farve/placering etc.

Jeg er i tvivl om placering af nedenstående filer ?

count.php
index.php
show.php
counter.txt
(index.fla)
(index.swf)

//ASP og PHP er serverscriptsprog altså kode der kun kan afvikles på serveren og ikke på klientmaskinen.//
.............det forstår jeg ikke ?

Vil det sige at tekst filerne med endelserne php skal ligge andetsteds. altså at de ikke kan "afvikles" fra min egen webplads........?

//P.s. din counter.txt skal chmod'es til 666.//
Der var det manden gik fuldstændig sukkerkold, den tekst er jeg stødt ind i før i de turtorials jeg har måtte opgive.

Jeg skal altså have dette til at lykkes, så lad venligst være med at løbe skrigende væk :O)

Tusind tak for dine fla'er hr. cellb10ck & tak for din kommentar alexander j


Lyden (ralle)
Avatar billede thulstrup Nybegynder
31. juli 2003 - 13:38 #6
"Jeg ved hvad en ip er, ehhhhh...... tjekker den så om "ens" ip er korrekt eller ....ehhhhh  ?":

ip checket bruges til at se hvornår brugeren har været på siden sidst. Hvis det f.eks. kun er 5 min siden brugeren var her sidst har vi nok ikke lyst til at tælle ham med igen allerede.

--------------------------------------------------------------------------

"Scriptet i fla'en opretter et tekstfeldt, men jeg har brug for et dynamisk hvor jeg kan bestemme str/farve/placering etc.":

Hvis du åbner show.php kan du se at der er en linie der hedder noget med:
<font face=\"verdana\" size=\"12\" color=\"#000000\">Siden er blevet besøgt $antal gange</font>"
Her formatere du din tekst.
Du styre placering af teksten ved at tilføje _x og _y til tekstfeltet:
createTextField("indhold_txt", 1, 0, 0, 0, 0);
with (indhold_txt) {
    autoSize = true;
    html = true;
    _x = 50;
    _y = 100;
}

--------------------------------------------------------------------------

"Jeg er i tvivl om placering af nedenstående filer ?":

index.php indeholder din flash fil. I toppen af index.php inkludere vi count.php, som er den fil der skriver til counter.txt. Så hvis du åbner index.php vil du i toppen se:
<?php
include_once("count.php");
?>

Show.php er den fil vi kalder fra Flash. Den åbner counter.txt og checker hvor mange elementer der er i filen, derefter sender den resultatet tilbage til Flash som viser det.

Counter.txt bruger vi til at gemme en brugers ip adresse i samt hvornår bruger var på siden.

--------------------------------------------------------------------------

"//P.s. din counter.txt skal chmod'es til 666.//
Der var det manden gik fuldstændig sukkerkold, den tekst er jeg stødt ind i før i de turtorials jeg har måtte opgive":

Hehe...Det er slet ikke så svært. Efter at du har uploaded counter.txt til din server via et ftp program, så prøv at højreklik på filen og led efter noget med CHMOD (Jeg bruger FlashFXP og hos mig hedder det "Attributes (CHMOD)). Når du har fundet den skal du give filen read og write tilladelse i alle tre grupper (owner, group, public). Det var det.


Håber det hjalp lidt på forståelsen!
Avatar billede thulstrup Nybegynder
31. juli 2003 - 13:46 #7
"//ASP og PHP er serverscriptsprog altså kode der kun kan afvikles på serveren og ikke på klientmaskinen.//
.............det forstår jeg ikke ?"

Det betyder at koden bliver afviklet på serveren og resultatet derefter bliver vist i browseren. HTML og JavaScript bliver imodsætning afviklet af browseren.
Avatar billede lyden Nybegynder
31. juli 2003 - 18:51 #8
//Hvis det f.eks. kun er 5 min siden brugeren var her sidst har vi nok ikke lyst til at tælle ham med igen allerede.//

Smart :O)

//Hvis du åbner show.php kan du se at der er en linie der hedder noget med:
<font face=\"verdana\" size=\"12\" color=\"#000000\">Siden er blevet besøgt $antal gange</font>"
Her formatere du din tekst.//

Ok jeg er med .. de turtorials jeg har fjumret med har haft et dynamisk tekstfeldt.. lidt nemmere at reigere i.

//index.php indeholder din flash fil. I toppen af index.php inkludere vi count.php, som er den fil der skriver til counter.txt. Så hvis du åbner index.php vil du i toppen se:
<?php
include_once("count.php");
?>
Show.php er den fil vi kalder fra Flash. Den åbner counter.txt og checker hvor mange elementer der er i filen, derefter sender den resultatet tilbage til Flash som viser det.
Counter.txt bruger vi til at gemme en brugers ip adresse i samt hvornår bruger var på siden.//

Ok, jeg er nogenlunde med. Der hvor det går galt er der hvor jeg integrerer min egen fla. "film" om du vil. Da det er der jeg vil vise antal besøgende.

//Hehe...Det er slet ikke så svært. Efter at du har uploaded counter.txt til din server via et ftp program, så prøv at højreklik på filen og led efter noget med CHMOD (Jeg bruger FlashFXP og hos mig hedder det "Attributes (CHMOD)). Når du har fundet den skal du give filen read og write tilladelse i alle tre grupper (owner, group, public). Det var det.//

Ok, jeg er med. Jeg bruger et FTP ved navn Fetch(til mac) formentli uden betydning hvilket jeg bruger. De 3 sekstaller står så for owner,group,public ?

Er det et helt alm. tekst edit prg du har lavet de forskellige scripts i.? Mit eget vil ikke lade mig åbne nogle af dem. Men jeg prøver at hente BBedit det kan jeg nok bruge (hvis per "læser med kan han nok svare på det?)
Kanon du forstår det med at banke det ind med syvtommer som jeg efterlyste, men vi er der nok ikke helt endnu. Hvis det bliver for meget så opretter jeg et spm til med lidt flere kugler.

Jeg er på job nu & kan ikke komme igang endnu. Men iløbet af inat & fredag nat hopper jeg ud i det :o)

MacVHLyden
Avatar billede lyden Nybegynder
01. august 2003 - 00:59 #9
arghhhh-----ralle
Avatar billede lyden Nybegynder
01. august 2003 - 10:42 #10
ok......!

Så skulle det meste være klaret......! (tror jeg)

Jeg har tilført scriptet fra fla'en til min egen.

Jeg har dernæst omdøbt html'en til index.php & i toppen tilføjet :
<?php
include_once("count.php");
?>

Jeg har så uploadet :
count.php
index.php
count.txt
index.swf
show.php

Jeg har dernæst ændret "permissions" det hedder det tilsydenladen i FETCH - read & write i alle 3 grupper.

ehhhh.....................det var vist det, lyder det rigtigt eller ? er jeg helt ude i sovsen.

Jeg får desværre denne fejlmed.: http://www.lassefischer.dk/        -  (kig venstre hjørne)

Men øhhhh......... kiggede mig lidt omkring på "lasse's udbyder's hjemmeside" inat og kan se at der jo såmænd skal betales extra for udnyttelse af php/asp ?.

Så er der jo måske ikke så meget at sige til at jeg får en "fejl", men hvis han lige bliver opgraderet til at kunne udnytte PHP så ville det måske funke (afhænger selvfølig af om jeg har lavet det korrekt) ?????????????

ralle....helfe.............. :o)

MacVHLyden
Avatar billede thulstrup Nybegynder
01. august 2003 - 13:29 #11
Tak for point! Har er lige nogle flere svar:

"Ok jeg er med .. de turtorials jeg har fjumret med har haft et dynamisk tekstfeldt.. lidt nemmere at reigere i.":

Tekstfeltet er skam dynamisk. Om du formatere teksten i php eller i flash kommer ud på et. Hvis du hellere vil gøre det i flash skriver du bare:

indhold_txt.htmlText = "<font face=\"verdana\" size=\"12\" color=\"#000000\">"+this.counter+"</font>";

og så dropper du html formateringen i php istedet.
Du kan også oprette tekstfeltet manuelt (via text tool), så skal du bare give det instance navnet "indhold_txt". Du kan også droppe html formatering og så lave et tekstfelt der ikke har html slået til. Der er mange muligheder.

--------------------------------------------------------------------------

"De 3 sekstaller står så for owner,group,public ?":

666 står for at der er read/write tilladelse til alle tre grupper. Et 4-tal betyder at der er read tilladelse til filen. Et 6-tal betyder at der er read/write tilladelse til filen. Et 7-tal betyder at der er read/write/execute tilladelse til filen.

--------------------------------------------------------------------------

"Er det et helt alm. tekst edit prg du har lavet de forskellige scripts i.?":

Enhver normal teksteditor kan bruges.

--------------------------------------------------------------------------

Du kan hurtigt teste om siden understøtter php ved at lave et simpelt script:

<?="Virker det?"?>

Gemt det i test.php, upload filen, og kald den http://www.lassefischer.dk/test.php hvis den skriver "virker det?", tjaa så virker det.
Avatar billede lyden Nybegynder
01. august 2003 - 15:17 #12
nope...... duer ikke(der kommer en masse uforståelige tegn) , men det er ikke så mærkeligt. Lasse's udbyder understøtter både php & asp, men har ikke betalt for at benytte sig af funktionerne. Så jeg må jo få ham til at opgradere, hvis han vil have en tæller.

Lidt ærgeligt(#¤¤"%%&¤&#¤#), jeg ville jo gerne se om det virkede. Min udbyder understøtter oxo php & asp, men der skal oxo opgraderes. Det vil jeg gøre.

Men en ting er sikkert jeg har lært en masse (tro det eller ej).
Jeg vender måske tilbage med et nyt spm. når jeg har fået ordnet ovenstående.

Tak for din tålmodighed.

MacVHLyden
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB