Jeg må nok indrømme at jeg er temmelig grøn når det kommer til access.
Jeg skal oprette en søgefunktion, som minimum gør at man kan finde personer ved hjælp af indtastning af cpr-nummer og navn. jeg er så småt selv startet men det er meget indviklet.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du kan lave en forespørgelse, der viser de poster i en formular, som forespørgelse er lavet til. I forespørgelse skriver du bare Like [] under kriterier.
ja men jeg er virkelig grøn i det her, jeg skal lave det færdigt i denne uge, så det er svært. Mit arb har Access 97, og de fremsendte filer fra jer er af 2000 siger vor It-Haj så jeg skal hjem og stille flere spørgsmål i aften når jeg skal lave filerne om til 2000.
Ret mig endelig hvis jeg er helt forkert på den med det jeg siger
Du skriver i dit spørgsmål, at du vil lave en søgefunktion bestående af navn og CPR. Jeg ville lave 2 funktioner:
Een der søger på CPR En anden der søger efter navn
CPR er jo unik for personen, og derfor er det ikke nødvendigt at søge også på navn. Hvis du ikke kender CPR, kan det være en ide at lave en anden søgefunktion der søger efter navnet.
Du må jo indtaste CPR et et tidspunkt, og da dette er en unik værdi og simpelthen ikke må tastes forkert, skal du vide, at det kan lade sig gøre at får Access til at validere det indtastede CPR ved hjælp af en modulus 11 beregning. Funktionen foretager en matematisk beregning af det indtastede CPR, om dette rent faktisk kan eksistere. Den taster naturligvis ikke, om CPR også hører til denne person. F.eks. kan den ikke se, om du har sat mit CPr sammen med dit navn.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.