Men det kræver at du finder en lærerplads, og det er vist ikke så nemt. Startede selv på uddanelsen for en del år siden, men stoppede efter ½ år pga. manglende lærerplads + det var meeeeeeega kedeligt
Skal faktisk selv i gang med den d 1/9. Den kærever ikke noget, det er en uddannelse i stil med de gamle efg, med 20 ugers grundforløb, hvorefter du skal starte i lære på en læreplads. Der starter nye forløb ca hver 5 uge.
man får ikke jobs med it-supporter og datafagteknikker uddannelsen :)
Jeg har en HHX (3 årig), en it-supporter (3 år dvs 2½), og kom ud med et 10 tal til svendeprøven, og var en af de bedste på mit hold.. og jeg har været arberjdsløs siden 1. april .. og mange ligesom mig er arbejdsløse .. der er ikke mange opslag på sådanne job fordi en masse udlændinge, tyskere osv kommer og tager jobbene billigere end danskerne vil acceptere.
så jeg vil råde til at tage en uddannelse, som er mere attraktiv .. ved dog ikke lige hvad det skulle være, da det ser samme problem med fx mediegrafikere osv :(
Tjaaa, men det er egentlig et problem indenfor hele it-sektoren. Jeg mener bare ikke man skal lade sig stoppe af det, for 10 år siden var det pædagoger der blev uddannet for mange af, for 5 år siden var det social og sundheds hjælperne. Af alle dem der blev uddannet der, blev der også mange arbejdsløse, men de lever trods alt den dag i dag.
Problemet kan være at få lærepladsen, men har man først den i hus, har man trods alt fast arbejde i 4½ år, den sikkerhed er der jo ikke i mange arbejdspladser i forvejen :)
Det kan du have ret i :) men det er surt at skulle gå arbejdsløs, når man havde regnet med, at komme ud i job næsten med det samme :) Men jeg lever da også selvom jeg er arbejdsløs .. har ikke så mange penge at gøre godt med, men jeg lever :)
Forstår dig så udemærket, men der er ingen tvivl om at der nok skal dukke arbejde op til dig også, det er jo ikke ligefrem en branche som er i fare for at forsvinde :)
nej heldigvis :) har heller ikke mistet modet endnu :) der kommer jo stadig stillingsopslag til sådan nogle som mig .. men der er hver gang jeg søger (og får afslag) 200 andre der også har søgt (står der) .. men lader mig ikke slå ud så let :)
Mange transportfirmaer har brug for folk der kan løfte noget IT. Der findes også rengørringsfirmaer der lever af at rengørre IT, så mulighederne indenfor IT uden en gymnasie uddannelse er mange, det er bare om at komme igang..
Nu da der er så mange af jer der går arbejdsløse og ikke kan finde arbejde (lyder det som) skulle I prøve at slå et stillingsopslag op på http://www.programmoer.dk/ - her er det blandt andet muligt at finde annocer i kategorien "Lærepladser".
Hjemmesiden henvender sig specifikt til programmører, og går man og ér arbejdsløs eller mangler en læreplads så burde det ikke være tiden der forhindrede en lige at prøve lykken.
Al held og lykke med uddannelser, jobsøgning mv. :O)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.