Avatar billede lobos Nybegynder
12. august 2003 - 08:51 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Levetid på backupbånd(DAT)

Hvad er ca. levetiden på sådan nogen. Har et Travan NS 20 som volder mig lidt problemer, men det er efterhånden også 3 år gammelt.  drevet(Seagate STT20000N) genkender båndet som enten tomt eller som "bad media".
Men opdager så også lige at eventen giver denne her for vær gang jeg har fosøgt noget: The driver detected a controller error on \device\tape0.
Nogen der ved hvad det handler om? Det er måske drevet og slet ikke båndet?

Lars
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. august 2003 - 08:57 #1
Jeg stoler ikke mp mine bånd mere end et år.

Min procedure sifter løbende båndene ud, så jeg dels aldrig bruger det samme bånd to dage i træk og dels har backup mindst en måned bagud.

Her bør du ikke spare
Avatar billede Beach Mester
12. august 2003 - 09:02 #2
Levetifen på bånd er ikke sådan lige at opgive da det helt kommer an på hvordan de opbevares.
Den optimale måde at opbevare bånd på er i en betonbunker som er radiodød (alstå ikke kan se eller høre magnetiske og optiske bølger) da disse stille og roligt vil ændre / nedbryde de informationer der ligger i et magnetisk bånd.
Da ingen alm. mennesker har sådan en klods i baghaven så handler det om at anbringe dine bånd så langt væk fra lyskilder, magnetiske genstande og varme som det er muligt.

//Beach
Avatar billede Beach Mester
12. august 2003 - 09:05 #3
Et dårligt eks....
Læg et bånd over på dit TV i nogle dage, og prøv så om det er muligt at læse på det!
Det kan du med stor sansynlighed ikke da det nu er blevet udsat for både varme og magnetisk stråling.

//Beach
Avatar billede henriksr Nybegynder
12. august 2003 - 09:08 #4
Vi opbevarer vores backup bånd i et magnetish afskærmet brændpengeskab. Måden vi ser om bånd er ved at gå, er på den tid det tager jobbet om at køre.. Hvis båndet er ved at være slidt, så tager det længere tid for backup jobbet at blive færdigt.. så skifter vi bare båndet.

Hvis du oplever fejl, så prøv da med et nyt bånd. :o)
Avatar billede ole_madsen Ekspert
12. august 2003 - 10:30 #5
Jeg kan heller ikke komme med noget konkret om din event fejl. Men en controller error kan jo også sagtens være en følge af en læsefejl, og så er vi igen ved båndet.

Jeg bekræfter til fulde de andres udsagn.

Det drejer sig i høj grad om, hvor ofte båndet bruges, hvordan det opbevares, og hvilken kvalitet det er i. De bånd vi kører med har en garanteret dataholdbarhedsgrænse på 25 år. Det er så ikke DAT, men DLT bånd, der er lavet af lidt anderledes materialer. De bånd vi tidligere har kørt med (bl.a. DAT) var nede omkring 5-10 år, hvis de ÅRLIGT bliver spolet helt igennem. Sidstnævnte kommer af, at der faktisk er "afsmitning" af data mellem de forskellige lag i spolen i båndet. Hvis du hører et gammelt kassettebånd, kan du ofte i pausen mellem 2 numre, høre det kommende nummer svagt. Det er afsmitning, og er der for meget af det, kan båndstationen ikke kende forskel på afsmitningen og den reelle data. Derfor var det nødvendigt at "lufte" lagene - efter en gennemspoling kom de nemlig ikke til at ligge 100% det samme sted, og afsmitningen blev derfor mere "grynet", og ikke noget større problem for båndstationen.

Men du er ude i et helt andet problem - du lagrer nemlig ikke båndet, men bruger det ofte. Hvor langt tid det kan holde, afhænger derfor af helt andre ting. Hvor ofte renser du din båndstation, hvor ofte bruges båndet o.s.v. Generelt er det en rigtig god idé (læs: Seriøs backup en nødvendighed) at køre verify. Ved at verificere at data er OK, læser man nemlig fra båndet, og er data i orden, er båndet det også. Første gang der opstår fejl under en verify, kasseres båndet. Så er du på den sikre side. Og som Bufferzone skriver - er du til seriøs backup, er det ikke på båndet du sparer.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester