17. august 2003 - 16:16Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Koble bærbar til nettet
Vi har 3 computere i hjemmet, hvoraf 2 er stationære mens den sidste er en bærbar. De stationære er på nettet, men jeg kan ikke få den bærbare på - nogen forslag?
Du skal gå ind i kontrolpanelet og her vælge netværk. marker TCP-IP (der er flere muligheder, men vælg, den der svarer yil det netkort, du bruger). Vælg nu at se egenskaber. Så kan du se TCP-IP opsætningen Du kan også skrive winipcfg under kør i startmenuen (måske husker jeg galt her. Hvis det ikke virker skrev IPconfig /all i en kommandosession)
Den er sat op til at hente en IP-adresse automatisk. Når jeg prøver at åbne en side med IE, så får jeg en fejlmeddelse om DNS. Men når jeg går ind og vælger egenskaber for opkaldskortet, så er den sat op til at deaktivere DNS - kan dette være problemet?
det normale er, at den også er sat op til at hente dns automatisk. da du skrev winipcfg (win 9x) eller ipconfig /all (win xp og win 2k)hvad skrev den der som dns? I hvertfald: den skal have dns på en eller anden måde. Har du en dns-adresse?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.