I sit børsprospekt advarer Anthropic direkte investorerne: Sådan kan AI blive en trussel mod menneskehedens eksistens

Anthropic vil i sit længe ventede børs-prospekt advare mod, at AI i yderste konsekvens kan komme til at udgøre en trussel mod menneskehedens eksistens.

Artikel top billede

Anthropic vil ikke skyde noget ind under tæppet: I sit kommende børs-prospekt på 261 sider vil selskabet advarende løfte pegefingeren for de indbyggede riscisi i AI.

Ifølge Reuters vil selskabet således advare kommende aktionærer mod, at der med AI er en potentiel risiko for udslettelse af menneskeheden eller andre 'katastrofer.'

Advarslen er ganske opsigtsvækkende, da den teknologi, som der advares imod, jo er den samme teknologi, som Anthropic håber at tjene tusindvis af milliarder af kroner på at udbrede.

Prospektet er endnu ikke offentligt, men Reuters har fået indblik i udkastet til det.

Ifølge mediet fremhæver Anhtropic i prospektet en række riscisi forbundet med selskabets AI-modeller.

De tæller blandt andet muligheden for 'overlevelses-adfærd' ['self preserving behaviors'] - herunder forsøg på at 'nægte nedlukning,' forsøg på at 'skjule eller manipulere informationer' samt adfærd, der 'minder om afpresning.'

"Vores udvikling af stærkt avancerede modeller, platforme og applikationer kan forøge risikoen for, at vores modeller kan forårsage skade," lyder det fra Anthropic.

Reuters skriver, at det er meget normalt, at børsnoterede virksomheder opridser forskellige riscisi ved deres produkter over for investorerne.

Men det er ikke normalt, at virksomheder decideret skriver, at deres teknologier kan føre til menneskehedens udryddelse, skriver mediet.

Ifølge Reuters fylder advarslerne mod AI faktisk hele 80 sider af det fulde børs-prospekt på 261 sider. Det er næsten dobbelt så meget plads, som selskabet bruger på at beskrive sin forretning, hvilket sker på blot 48 sider.

Til sammenligning brugte Elon Musks SpaceX blot 38 sider af sit børsprospekt på 277 sider på at beskrive potentielle riscisi ved selskabets løsninger og produkter, da SpaceX for et par måneder siden gik på børsen.

Anthropic skriver blandt andet, at AI-modellerne kan udvikle sig i uventede retninger under træningen, som først reelt kan opdages efter, at modellerne er blevet taget i brug.

Det har været baggrunden for flere af de alvorlige sikkerhedshændelser, som AI-modeller har stået bag i den seneste tid, hvor de uden for kontrol har hacket organisationernes it-løsninger.

Reuters skriver, at der desuden tidligere er blevet advaret om, at AI-systemerne hele tiden bliver bedre til at forstå, hvornår og hvordan de bliver overvåget, hvorefter de kan tilpasse deres adfærd efter det.

Det gør det i sagens natur sværere at monitorere deres adfærd.

Anthropic har fornylig fortalt, at omkring seks procent af selskabets udviklings-ressourcer anvendes på at forbedre it-sikkerheden, mens resten investeres i de to hovedområder: Medarbejdere og 'compute' - herunder infrastruktur og udvikling af modeller.

De to områder prioriteres, da Anthropic befinder sig i et hektisk udviklings-race med de andre AI-selskaber.

Det gør det helt vitalt, at Anthropic løbende udvikler nye modeller og løsninger.

Selskabet udgav i sidste uge en ny version af sin Opus-model - under to uger efter, at topchef Dario Amodei advarede mod udviklings-tempoet og opfordrede AI-branchen til at sænke tempoet.

Anthropic har i de seneste uger forpligtet sig til at offentliggøre mere data om, hvordan selskabet bruger AI-modeller til at bygge fremtidige generationer af teknologien.

"Vi tror på, at det at opbygge pålidelige, troværdige og sikre AI-systemer er et fælles ansvar, og at markedet vil belønne det," skriver Anthropic i prospektet ifølge Reuters.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse