24. august 2003 - 10:12Der er
81 kommentarer og 1 løsning
Kyrilliske tegn ?
Jeg har prøvet at indføje i <head> : <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-5"> Det ser ikke ud til at fungere. Når jeg paster noget i russisk fra et Word-dokument, kommer der bare spørgsmålstegn. Hvad gør jeg ?
schaefner >> Både og ! Når jeg paster kan jeg se de kyrilliske tegn sålæange jeg har valgt skrifttypen rigtigt, men så er ALT andet også med kyrilliske tegn. Når jeg gemmer og åbner i en browser er der ????????
tony_breindal >> Hvis jeg kunne få hele mit dokument "oversat" til karrakter-betegnelse ( ? som dette : >О нашей фирме ), så kunne det lade sig gøre. Hvordan gør jeg dét ?
tony breindal>Med MacOS 9.2.2 og Netscape 7.01 vises linien med cyrilliske tegn. Men den sidste version af IE 5.1.6 til Mac OS 9.2.2 vises linien som spørgsmålstegn. Så det skal også være en af de nyeste browsere.
schaefner metoder virker overhovedet ikke, hvis styresystem og browser ikke er udviklet til at understøtte unicode. Så kanstrup kan ikke bruge den løsning.
schaefner >> Pragtfuldt !!! Har fået en del "oversat" allerede. Nu er problemet bare, at jeg ikke kan læse russisk, så jeg er ikke sikker på, at alt står hvor det skal, og jeg kan ikke se, HVAD der skal laves til link's ! Men prøv at kigge her :
Mange russere sidder stadigvæk med gamle styresystemer og browsere. Så jeg ville helt klart lave teksten om til billeder, og derefter sætte dem ind på mit website.
tony_breindal >> Jo, men hun har desværre ingen PC selv, så hun må på biblioteket mandag. Men jeg vil gerne have at vide, om nogen her IKKE kan se de russiske tegn ?
Listen fortæller kun at browseren kan stilles om til at vise tegnene korrekt. Men intet om at den viser det pr. automatik, hvis den støder på en ukendt skrifttype.
hoejrup >> Mit spørgsmål gik på, hvordan man fik websiden til at vise kyrilliske bogstaver ! Den russiske tekst havde jeg på et Word-dokument, men jeg kunne jo ikke bare paste den ind !
hoejrup >> Nåh, NU ved jeg, hvad du mener : Siden starter hér : http://www.russisklink.dk/index_1152.asp Det er blot, hvis man ønsker at se den den på russisk/ikke læser dansk, at man kan vælge det !
Hvis du primært henvender dig til mellemstore og større virksomheder, så er der en chance for at de sagtens kan se dit website. De plejer nemlig at anvende den nyeste teknologi. Så du behøver nødvendigvis ikke at følge mit råd, for det handler primært om din målgruppe kan se websitet.
hoejrup >> Undskyld, det så jeg ikke lige i farten.
En meget vovet og absolut subjektiv (!) konklusion vil måske være, at det vil virke i IE >=5.5, når 5.1 ikke er så glad for det (IE 5.1.6 til Mac OS 9.2.2) ...
tony_breindal> Det gør ikke et spor. Ja, og der bliver ikke lavet flere IE versioner til Mac. Men det virker helt sikkert i Safari 1.0 browseren, der er 3 gange hurtigere end IE 5.2 til Mac OS X. :-)
På baggrund af kanstrup’s genvordigheder med at skrive russisk, schaefner’s UNICODE løsning og hoejrup’s løftede pegefinger satte jeg mig for at dykke lidt ned i mulighederne med UNICODE.
Efter lidt research fandt jeg ud af at der faktisk var mange muligheder i UNICODE og jeg lavede denne lille hjemmesiden ovenpå schaefner’s kode:
For jeres hjælp skal I selvfølgelig krediteres. Så hvis I ønsker det, kan jeg ligge link til jeres hjemmesider og andet efter jeres behov og ønsker.
kanstrup >> Da jeg ikke har fået tilladelse til at ligge et link til den aktuelle side hvorfra hele problematikken udsprang, har jeg ikke gjort det, men hvis du ønsker det, vil jeg meget gerne gøre det ?
schaefner >> Du opgiver at det virker hos dig på Mozilla Firebird 0.6 og Netscape 7. Hvilket OS bruger du ?
Er det i orden jeg linker til din hjemmeside, eller … ?
hoejrup >> har du en hjemmeside jeg kan linke til under ’Kredit’ ?
I, og andre der følger med i denne tråd, er naturligvis meget velkomne til at teste igen i det nye miljø og jeg vil blive glad for alle kommentare - såvel ris som ros, anbefalinger, browsertests ’and U name it’ !
Du må meget gerne link'e til siden (bare ikke LIGE nu, da jeg er ved at omlægge strukturen ret radikalt, og de fleste af siderne ikke kan ses !), og det ville bestemt også være en god ide at siden link'ede til din, da det unægteligt falder ind under "Nyttige Link". ;-) Er det i orden ? Også med dig, schaefner ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.