Avatar billede florint Nybegynder
25. august 2003 - 06:46 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Databaser og Emailadresser

ej
Jeg har en tabel med 600 navne, adresser og emailadresser på en del af navnene.
Hvordan sorterer jeg de navne ud, der har en emailadresse ? Jeg kan jo godt lave en forespørgsel hvor jeg finder navn og emailadresse, men da der er en del der ikke har en mail, er jeg kun interesseret i at spørge på de navne der har en mail også ?
På forhånd tak
Avatar billede ferdinand.k Mester
25. august 2003 - 07:28 #1
du skriver at du skal sortere navnene ud, skal du finde dem der har en mail, eller dem der ikke har en mail?
Avatar billede florint Nybegynder
25. august 2003 - 07:32 #2
Hejsa
..............da der er en del der ikke har en mail, er jeg kun interesseret i at spørge på de navne der har en mail også ?
mvh
Avatar billede ferdinand.k Mester
25. august 2003 - 07:34 #3
lav din forespørgelsel, hvor du tager dit [FeltetEmailAdresser] og skriver i kriteriefeltet: "not null"
Avatar billede florint Nybegynder
25. august 2003 - 08:49 #4
Hejsa,
Tak for svaret.."Is Nott Null" , men access laver selv om fra not null til førnævnte.
Avatar billede ferdinand.k Mester
25. august 2003 - 08:50 #5
det er det samme... :) selv tak...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester