Avatar billede ferdinand.k Mester
29. august 2003 - 13:41 Der er 3 kommentarer og
3 løsninger

maximum speed

er der nogle tommelfinger-regler omkring hvordan man optimere sin db bedst muligt... hvad skal man undgå, og er der nogle finter?!
Avatar billede mugs Novice
29. august 2003 - 14:11 #1
Jeg får en del db tilsendt fra andre brugere på eksperten. Fælles for mange af dem er, at brugerne benytter billeder i formularerne for at opnå et pænt design. Mange af dem er dog også virkelig flotte, men billeder optager meget plads og gør utrolig langsom. Det samme hvis man bruger guiden til at oprette formularer.

Undgå makroer. De sløver også db. Makroer er gode til at oprette een eller flere funktioner, men når den fungerer, bør man konvertere makroen til VBA. Eller rettere lade Access konvertere i menuen Funktioner > Makroer > konverter makro til VBA.
Avatar billede henrik13 Nybegynder
29. august 2003 - 14:13 #2
Brug ikke forbudte ting. Ex: Navn i tabel
Minimer din kode, og fejlkoder hvor du indsætter Resume next, undgå dem og løs problemet.
Avatar billede ferdinand.k Mester
29. august 2003 - 14:14 #3
kom så med det... :)
Avatar billede henrik13 Nybegynder
29. august 2003 - 14:19 #4
På denne link kan du finde alle ordene PÅ ENGLISH desværre. Det oversatte ord er forbudt, Ex:
Navn = Name
Linket er:
http://www.html.dk/faq/00043/
Vh Henrik13
29. august 2003 - 14:34 #5
Det allervigtigste er at tabellerne er indekseret korrekt, og at hele databasestrukturen er korrekt (Minimum på 3. normalform) Hvis dette ikke siger dig noget, vil jeg anbefale dig at læse noget om databaseopbygning. Enten i online-hjælpen, MSDN eller andre steder (det er for omfattende at beskrive her)

Når dette er på plads, så gælder det om at begrænse antallet af kontrolelementer på sine formulare, passe på med at lave beregninger direkte på formularene (ved f.eks. at skrive: =DSum("felt";"tabel") direkte i en tekstboks. Lav istedet beregningen i din forespørgsel, som danner formularen.

Derudover er der et utal af regler for at optimere forespørgsler på, men det bør du også selv læse om. Der står faktisk en masse i hjælpen til Access, hvis man søger på f.eks. Optimize eller performance (i den engelske version).

Men overordnet er indekserne på tqabellerne det vigtigste.
Avatar billede hittman Nybegynder
18. september 2003 - 09:58 #6
Blot en anden ting:
Husk at komprimere databasen fra tid til anden.
Fra version 2000 er det muligt at få det gjort automatisk, hvis der kan opnås en 256 kbyte reducering. (findes i funktioner/indstillinger). Husk at komprimere før i sender til hinanden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester