Avatar billede kaptajnknas Nybegynder
29. august 2003 - 17:10 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Argosoft mailserver - Authentication

Hej,

Hvorfor er det så vigtig at man aktivere smtp-authentication?
Hvad sker der hvis man ikke gør det?
Avatar billede m_skau Nybegynder
29. august 2003 - 17:21 #1
Så kan du blive det der hedder spam-relay - alle kan i princippet logge på din smtp server og sende mails med dit domæne/ip som afsender. smtp authentication er en af flere muligheder der kan forhindre dette.
Avatar billede kaptajnknas Nybegynder
29. august 2003 - 17:35 #2
ok :-/ kræver det noget speciel opsætning i outlook for at man kan sende derfra så?
Avatar billede hojben Novice
29. august 2003 - 18:00 #3
regner med det er dig der lige har sendt en mail ?

http://www.serverguiden.dk/argosoft-mailserver/ fortæller om opsætning/konfiguration.

Hvis du sætter den op til kun at tillade relay dit domain er du rimelig sikker.
Hvis du "Enable SMTP Authentication" + "Use POP3 User Names and Passwords" og samtidigt sætter det op på din postkonto i Outlook skulle den være der.
Husk endelig at sætte kodeord på administrationssiderne..
Avatar billede m_skau Nybegynder
29. august 2003 - 18:02 #4
Ja, men det er ikke alverden: I opsætningen for e-mailkontoen (funktioner/serviceprogrammer/egenskaber for e-mailkontoen i OL 2000, lidt anderledes i XP) skal du under fanen "Servere" sætte flueben i "Min server kræver godkendelse", og trykke "Indstillinger" - vælge her punktet "Brug samme indstillinger som på serveren til indgående post". I Argosoft skal du også blot vælge at bruge det samme login/pass som til indgående (pop3), når du sætter smtp auth op.
Avatar billede kaptajnknas Nybegynder
29. august 2003 - 18:16 #5
Jo, Hojben, det var mig der sendte en mail med spørgsmålet :-)
Tak for svaret.. også til m_skau
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester