Avatar billede slott_hansen Nybegynder
02. september 2003 - 12:20 Der er 1 løsning

resin og .htc filer

MEd apache er det ikke noget problem at implementere følgende, for at få IE til at vise transparante PNG billeder:
<HEAD>
    <STYLE type="text/css">
        img {behavior: url("pngbehavior.htc");}
    </STYLE>
</HEAD>

Dog giver dette sjovt nok bagslag, når siden hentes fra en resin server!!! Mit spørgsmål er, om der er en conf regel, der ikke tillader bestemte filtyper at blive serveret fra resin, i dette tilfælde .htc

Jeg uddyber gerne, hvis det er alt for sort!
Avatar billede slott_hansen Nybegynder
02. september 2003 - 14:57 #1
Ha ha - jeg tilføjede blot følgende til web.xml

    <mime-mapping>
        <extension>htc</extension>
        <mime-type>text/x-component</mime-type>
    </mime-mapping>

HUSK at tømme din disk cache, da IE er temmelig tåbelig mht. at glemme at opdartere filer selv med et ctrl + f5
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester