Avatar billede jmc Nybegynder
02. september 2003 - 15:18 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

ide til oprettelse af database

Jeg har en stor mængde forskningsmateriale som skal indtastes I en access database. Jeg søger ideér til hvordan dette kunne gøre på en god måde. Der skal kunne udtrækkes til statistik på mange forskellige typer data.
Har du evt. nogle gode links?
Avatar billede overchord Nybegynder
02. september 2003 - 15:26 #1
Det er lidt svaert at finde ud af hvad du vil med din database. Saa vidt jeg kna forstaa er det ikke blot til at hodle styr paa referencer, men ogsaa til at gemme data fra papers/rapporter mm.
Du er selvf noed til at finde frme til nogle faelles parametre, men jeg vil da foreslaa at du overvejer to muligheder:
1) Opret alt dit materiale som pdf-filer. Du bruger dermed databasen til at holde styr paa noegleord og referencer men linker ellers bare til selve dokumentet.
2)Start med en normal reference tabel hvor du indtaster referencer til alt materialet. Derefter gaar du igangmed at oprette enkelt tabeller med de vaerdier der findes i enkelte rapporter. Disse linkes tilbage til hoved-tabellen saa du kna finde frem til dem igen.

Udover disse foresalg er det svaert at foreslaa mere uden at vide noget mere om hvilke former for data du snakker om.
Avatar billede jmc Nybegynder
02. september 2003 - 15:40 #2
Du har ret, der skal ske en destillering af alle dokumenter og vi snakker mange. Der oprettes en del forskellige parametre, måske op til 100. Det mindste er selve artiklen som PDF. Arbejdet ligger i at nedbryden hver enkelt ud I de parametre og få alle paramentre med i første omgang.
Er der flere der har holdninger eller du er velkommen til at skrive igen overchord
Avatar billede hekla Nybegynder
02. september 2003 - 15:52 #3
Er det ikke det arbejde Reference Manager kan lave for os?!
Avatar billede jmc Nybegynder
02. september 2003 - 15:53 #4
Reference Manager?
kan du forklare?
Avatar billede jmc Nybegynder
02. september 2003 - 15:54 #5
Jeg tænker måske også på om det er værd at kikke på dublin Core eller andre standarter når siderne skal beskrives.
Avatar billede overchord Nybegynder
02. september 2003 - 16:02 #6
Ouch det lyder godt nok som en stoerre omgang arbejde der!
Jeg tror ikke Reference manager kan klare dette job. Det er et godt progrma til at holde styr paa artikler, men ikke data.
Jeg tror naermere hovedspoergsmaalet er om det kan betale sig? Hvis du har et godt opslagsvaerk til dine referencer kan du finde frem til relevante artikler mm. ret hurtigt og selv traekke data ud. Et saadan arbejde kraever at du identificerer ikke bare hvad der er centrale enheder i papers idag, men ogsaa hvilke parametre der bliver vigtige for fremtiden referencer hvis det altsaa er noget der skal opdateres kontinuerligt.
Avatar billede jmc Nybegynder
02. september 2003 - 16:03 #7
Det er en stor mængde data der skal gennemgåes én gang. Herefter kun at trække statistiske data ud.
Avatar billede hekla Nybegynder
02. september 2003 - 16:12 #8
Prøv at forklare mere præcist, hvad det er, du vil.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester