08. september 2003 - 11:16Der er
4 kommentarer og 1 løsning
1903 istedet for 2003.. acces fra 1997
hejsa jeg sidder og øver mig i acces databaser.. jeg har lavet en formular hvor man skal indtaste dato 00-00-00. men nu kommer problemet. hvis jeg skriver 99, underforsået 1999 opfanger den det fint. også hvis jeg skriver 01 underforstået 2001, samt 2002... men alle tal over 02: 03 mv bliver opfanget som 1903 mv hvordan kan jeg ændre dette
valgte at skrive "kort datoformat"..i format. det en latterlig løsning, da man så ikke ved om det er registreret som 19++ eller 20++, men den eneste løsning jeg kunne finde.. din løsning lyder vel også ok .. kunne dog ikke finde det du mente.. og desuden ville man ikke kunne lave bagudrettede registreringer , da disse så pludselig for eks. 1999 vil blive til 2099, men tak for kommentarerne.. lukker spørgsmålet og øver mig viderer.
Kig efter en opdatering af Access97 hos Microsoft .........
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.