Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 17:49 Der er 28 kommentarer og
3 løsninger

\newdotnet2_98-1.dll / Bearshare

Programmet Bearshare bliver ved med at geninstallere sig selv på trods af, at det er forsøgt slettet adskillige gange. Jeg har endvidere kørt både Panda Antivirus og AdAware Plus. AdAware finder en masse filer, men den kan dog aldrig slette følgende fil:

c:\windows\newdotnet2_98-1.dll

Jeg kan heller ej slette den manuelt i stifinder. AdAware tilbyder at slette den ved næste reboot, hvilket den også gør. Men Bearshare installere sig selv igen hver gang maskinen genstartes og åbner IE, hvor den henter en lokal Bearshare-side. OS er Win98.

Nogle forslag?
Avatar billede flumse Nybegynder
11. september 2003 - 18:04 #1
Hvis dit oberativ system er xp skal du slå systemgendannelse fra inden du fjerne den,,det kan måske være det..
Avatar billede flumse Nybegynder
11. september 2003 - 18:08 #2
højreklik på denne computer>>egenskaber >>>systemgendannelse>>deaktiver>>fjern filen>>> genstart
husk, at slå det til igen efter genstart
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 18:11 #3
----> "OS er Win98"
Avatar billede arlet Juniormester
11. september 2003 - 18:33 #4
prøv i fejlsikret f8 når du starter op og slet den der...
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 19:06 #5
Gav heller ikke bonus...
Avatar billede arlet Juniormester
11. september 2003 - 19:14 #6
Så prøver vi på denne måde... Den kan være jeg kan slette den i hijackthis. Gør følgende : Installerer 2 små programmer

Først spybot : http://www.spywarefri.dk/vaerktoj.htm#spybot
Installer og kør Spybot, opdater online, scan, afhjælp valgte problemer, derefter genstarter du

Derefter hijackthis : http://www.spywarefri.dk/vaerktoj.htm#hijackthis

den udpakker du og kører Hijackthis, scan, save log og kopier logfilen herind, så kigger vi på den.

Du må endelig ikke fixe noget selv, du kan ødelægge meget ved det.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
11. september 2003 - 19:46 #7
http://www.cexx.org/lspfix.htm Dette kan fixe din newdot. Når det er gjort skal du lige tjekke  i tilføj/fjern programmer om den er væk. Er den der efter fixet skal du fjerne den herfra.
Genstart din computer
Installer Hijackthis
Scan, save log, kopier log herind.
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 19:49 #8
Mange tak - men der er også lige den detalje, at noget har formået at deaktivere forbindelsen til Internettet (via ADSL).
Jeg vil dog ikke gøre en hel masse ud af det, da der alligevel snart skal nyt styresystem på den. Det kunne blot være interessant at vide, hvad der forårsager det.
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 19:54 #9
Men jeg lægger lige programmerne ned på en cd-rom fra en anden computer og prøver. Så viser jeg jer log-filen bagefter.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
11. september 2003 - 20:02 #10
Prøv lige disse to ting

http://cexx.org/lspfix.htm
http://cexx.org/lspfix.zip

Så skulle dit Internet meget gerne køre igen.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
11. september 2003 - 20:03 #11
Den første har du sikkert kørt, så det er kun den sidste du mangler
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 20:04 #12
Tak - jeg forsøger.
Avatar billede fromsej Praktikant
11. september 2003 - 22:24 #13
Newdotnet er noget rigtigt skrammel, det nedlægger din internetforbindelse hvis du fjerner det, men Lspfix klarer opgaven for dig.
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 22:45 #14
Ja, men det fik desværre ikke forbindelsen op at køre igen... Det er dog ligemeget - jeg tror, jeg installerer det nye OS i morgen.

Men jeg siger alligevel mange tak for hjælpen!
Avatar billede aovergaard Nybegynder
11. september 2003 - 23:37 #15
velbekommen. Nu skal du jo til at have nyt OS så kan det jo være lige meget, men vi kunne have fjernet det for dig ved hjælp af den hijackthis, men det ved du til en anden god gang.
Avatar billede arlet Juniormester
11. september 2003 - 23:43 #16
Takker for point *S*
Avatar billede netro Nybegynder
11. september 2003 - 23:57 #17
Jeg tvivler skam ikke på jeres evner. Sidder faktisk lige nu og studerer jeres side ;-) Jeg gider bare ikke bøvle mere med det. Både spyware og Windows 98 er noget forbistret l***!

Mens jeg læste jeres artikler, dukkede der dog et spørgsmål op. Går Malware, Adware, Browser Helper Objects, Browser Hijackers, Dialers og Keyloggers blot under betegnelsen spyware?
Avatar billede arlet Juniormester
12. september 2003 - 00:01 #18
kopiet fra forsiden af www.spywarefri.dk



En af måderne er at udvikle små programmer, som kan samle informationer om brugeren af en pc, der så kan sælges til tredjepart eller udnyttes kommercielt. AdWare kaldes disse programmer, og selv om de ikke direkte skader din pc, så finder vi alligevel dette tiltag utiltalende.

SpyWare er AdWares stygge storebror, og downloades som regel med software af mere suspekt karakter. Spyware spionerer på dig. Programmet støvsuger din maskine for informationer om dig og bruger dem til alt muligt.

MalWare er endnu værre end Spyware. Her er formålet at drille dig og ødelægge dit liv med pc'en. Et eksempel kan være at MalWaren indsætter en pornoside som din startside, og den kan være utrolig svær at få fjernet. Mange opgiver efter utallige forsøg og formaterer simpelt hen pc'en. "

Nej. der er spyware, malware, adware og trojanske heste
Avatar billede netro Nybegynder
12. september 2003 - 00:06 #19
Okay. Men hvad kan så bruges til at fjerne malware og adware? Til spyware har jeg både installeret IESpyad, SpyGuard, SpyBlaster og SpyBot. Til vira har jeg Panda Antivirus. Hvad "mangler" jeg?
Avatar billede aovergaard Nybegynder
12. september 2003 - 00:06 #20
Ja Arlet har ret, det er en blanding af alle de forskellige ting. Men ens for dem alle, er at det ikke er særlig ofte kan findes med alm. virus prg. så når du nu alligevel skal til at starte forfra, skal du have lidt råd med på vejen.

Jeg har her lavet en lille pakkeløsning fyldt med bitte små prg. som ikke fylder meget på din computer, og som alle kører uden at de konflikter med hinanden. Alle programmerne er garanteret fri for spyware og er desuden Free prg. Du syntes sikkert, det var da frygtelig mange prg. som du skal installere, men det er desværre blevet sådan at det faktisk ikke mere er virus som er Internettets store problem, men i højere grad spyware, trojanere, mailware og hijacking. De prg. som jeg vil foreslå at du kan installere er følgende, som du alle kan finde på dette link: http://www.spywarefri.dk gå til værktøjer, her er de alle og på de fleste er der også en dansk manual. Hvis du installere alle disse små programmer kan du roligt surfe på Nettet uden du skal sidde og være bange for at få alt for meget skidt med ned på din computer.

Man kan hver dag på forsiden af Spywarefri se om der er nye opdateringer. Husk at opdater jævnligt, det er meget vigtigt, for at få den maksimale beskyttelse af programmerne.

Antivirusprg: 
Et godt bud her er AVG som kan rigtig meget. Indeholder en email-scanner som fungerer sammen med Outlook- og Exchange – klienter. Opdaterer virusdefinitionerne.
Et andet godt bud kunne være Avast, som vi har hørt rigtig meget godt om.
Derudover er det en god ting engang imellem at onlinescanne for virus. Dette kan du også gøre på spywarefri. Du bør også onlinescanne for spyware og det kan du gøre med X-Cleaner som du ligeledes kan finde på spywarefri.

SpywareGuard. Dette prg. passer på dig bare imod spyware i stedet for virus, men fungerer på samme måde. Derudover passer dette prg. også på at du ikke bliver hijacked.

Spywareblaster. Det er et lille prg. som ligger sig i registreringsdatabasen og sørger for at der ikke kommer spy på din computer.

Spybot el. Ad-aware. Spybot el. Ad-aware. Spybot er nok den som finder mest af disse to, men jeg ville nok installere dem begge to hvis jeg var dig, det som det ene prg. ikke finder, finder det andet prg. Det disse prg. gør er, hvis du får noget spy ind på din pc som Spywareblaster ikke kender, kan de finde og fjerne dette spy.

IE-Spyad. Et lille prg. som ligger sig i registreringsdatabasen. Det ligger en mængde kendte spy Url adresser ind i klassificeret zone, således at du ikke ved et uheld kommer ind på disse grimme spysider.

Startup Monitor kunne også være rar at have installeret. Det er et lille prg. som også ligger sig i registreringsdatabasen. Det som dette prg. kan gøre for dig er, hvis der lige pludselig uden dit vidende ligger sig et prg. f.eks. en trojansk hest i din regedit, vil du blive alarmeret om at der er et prg. som vil ligge sig her, og du vil bliver spurgt om du nu også vil tillade dette.

EmtyTempFolder Dette prg. tømmer hver 5 min. alle dine cookies. Det kan også sættes til atutomatisk at tømme din History samt alle URL adresser som du har været ude på. Er god til at rydde op i alle disse adresser, cookies og history som man har liggende og fylde på computeren.

Hvis man så har enten kabelnet eller ADSL ja så ville jeg jo også varmt anbefale en firewall. Det er desværre alt for nemt for en hacker at komme inde på din computer hvis du ikke har installeret en firewall. Et godt bud her kunne være Bitguard som du kan købe her: http://www.tryus.dk/start.asp
Dette er kun vejledende men jeg mener dog at du som det mindste bør installere: SpywareBlaster, SpywareGuard, Spybot, EmtyTempFolder og IE-Spyad og så selvfølgelig et Antivirusprg.

Udover jeg har fortalt dig at det er utrolig vigtigt hele tiden at opdatere de forskellige programmer mod både Spyware og virus, så er det også meget vigtigt at du hele tiden sørger for at opdatere din Firewall og ikke mindst dit styresystem Windows.
Aovergaard/Team Spywarefri
Avatar billede aovergaard Nybegynder
12. september 2003 - 00:08 #21
*LOL* Vi sendte næsten samtidig, men du har dit svar herover. To sjæle en tanke.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
12. september 2003 - 00:10 #22
En ekstra kommentar er at Malware som ofte er hijacking det bliver du også beskyttet mod når du installere SpywareGuard, det må jeg hellere få tilføjet i min pakkeløsning.
Avatar billede arlet Juniormester
12. september 2003 - 00:12 #23
ja *S*
Avatar billede netro Nybegynder
12. september 2003 - 00:12 #24
Jeg har set det meste af ovenstående tekst i et andet spørgsmål. Det var den, jeg lod mig inspirere af ifb. med installationen. Tak for det :)
Avatar billede aovergaard Nybegynder
12. september 2003 - 00:16 #25
Velbekommen.
Avatar billede netro Nybegynder
12. september 2003 - 00:18 #26
"EmtyTempFolder Dette prg. tømmer hver 5 min. alle dine cookies"

Med andre ord er der ikke længere noget, der hedder autologin? Det tiltaler mig ikke...
Avatar billede aovergaard Nybegynder
12. september 2003 - 00:24 #27
Nej det er rigtig, det ryger med i købet. Men du kan jo også vælge ikke at lade dem tømme automatisk, og bare bruge programmet til at rense op i dine cookies og hvad der nu ellers ligger, hver gang du slukker for din computer, det er et indstillings spørgsmål.
Avatar billede arlet Juniormester
12. september 2003 - 00:30 #28
aovergaard -> De websteder har har autologin til, kan han sætte til at de ikke skal slettes.....
Avatar billede netro Nybegynder
12. september 2003 - 00:44 #29
Så at I mangler et forum på siden forresten. Det kan jeg godt lave til jer, hvis det har interesse.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
12. september 2003 - 01:11 #30
Hej netro du kan tro det har interesse. Det forum vi har pt. har nogle mangler som vi ikke er så glade for. Du må meget gerne skrive til os om dine idéer, og du skal jo også bruge en masse info fra os for at kunne gå igang med projektet.
Avatar billede netro Nybegynder
12. september 2003 - 01:28 #31
Ok - sender jer lige en mail.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester