16. september 2003 - 21:26Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Finde filer, der ligger på HD'en i flere eksemplarer
Jeg mener at der på min harddisk ligger flere filer i dubletter, og vil gerne søge dem frem, hvis det er forsvarligt at slette dem. De fylder jo blot op.
Jeg tror ikke det vil være sagen! Der kan udmærket være dubletter, men hvilken? (hvor ligger den) du evt. vil slette? Du skal være meget i kneb for plads for at ty til den slags, flere *.dll filer ligger båder i Win (system) og i selve prg. osv.
Tak for dit råd, Zhark - der er åbenbart ikke andre, der vil/kan komme med råd eller forslag. Selv om du ikke anviser noget program til at finde og slette dubletter, synes jeg alligevel, at du fortjener, de udlovede points. Hilsen, EWP
Jeg ved ikke om det findes, men ville ikke turde bruge det! Der imod kan (og bør) man være "efter" de 3 mapper: Papirkurv, Temp og midlertidig internet-files. Temp findes i Windows åbner/marker alt og slet alt - de filer ryger i papirkurv så den tømmes bagefter. Internet files kan indstilles i IE Funktioner/internetindstillinger/fanebladet advanceret, temmelig langt nede kan man sætte hak i "slet midlertidig internet-files når browser forlades", så vokser den ikke uhæmet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.