Jeg er lige ved at være færdig med mit første C# program(Form). Dog har jeg nogle spg. til jer :
1. Hvis man kan ("override windows indstilling"), hvordan manipulerer man så med farven i formens "titlebar"? I ved den windows normalt sætter til blå(hvis man altså ikke har pillet ved den)?
2. Hvordan ændre jeg farven på en "tabControl", inkl. farverene på knapperne på "tabControl'en"(dvs. det er faneblade jeg har valgt skal ligne knapper)?
3. Hvordan ændre jeg typen, samt farven på en "progressBar"?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Jeg tror næppe der er nogen løsning på at ændre vinduets titlebar, eller farven på tabcontrols. Jeg tror det er nemmere at lave din egen custom titlebar(nemt), og custom tabControl... en custom progressbar er også relativ nemt at lave! Men nu er jeg kun selv nybegynder til C#, så jeg er slet ikke sikker(faktisk jo :)... men der går ikke længe før andre der er klogere end mig smider indlæg :-)
Det var et godt spoergsmaal og det kan sagtens lade sig goere. Det som du/i skal have fat i er paint eventen som "maler" komponenten.
foerst smid en tab control paa formen. add f.eks en tabpage og saet om en delegate som her forneden tabPage1.Paint +=new PaintEventHandler(tabPage1_Paint);
Cyberfessor>> Du har fat i noget af det rigtige her! MEN...:)....jeg kan ikke få ekemplet på siden til at virke...den siger at den ikke kender dll-file : user32.dll...jeg ved hellere ikke hvilke nye namespaces som er nødvendige at importere...?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.