Avatar billede combus Nybegynder
27. december 2000 - 16:59 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

USB - PORT

Kære alle
Jeg er i den uheldige mand som har fået Kodak Digital kamera i julegave, men jeg har kun en bærbar PCèr = COMPAQ ARMADA 1590 DT, og der er ikke USB port i denne.

Hvad gør og kan jeg gøre, så det kan komme til at virke. ??

Jeg vil blive meget glad om i kunne hjælpe mig.

Med venlig hilsen
Flemming Christensen
Avatar billede fido82 Nybegynder
27. december 2000 - 17:05 #1
man kan få en USB-seriel adapter, men hvor hvor godt det virker, ved jeg ikke!!!
Avatar billede cstern Nybegynder
27. december 2000 - 17:15 #2
Dit Kodak kamera har formentlig et seriel kabel med i pakken. Så kan du bare bruge det - det er ganske vidst langsommere, men det virker. Eller du kan købe en PCMCIA adapter hvor du kan putte flash-kortet ind i, så ser computeren kortet som en lille harddisk hvorfra du kan kopiere dine billeder direkte over på den store harddisk.
Avatar billede combus Nybegynder
27. december 2000 - 17:21 #3
Nej der er ikke et seriel kabel med, der er kun et USB kabel med, jeg siger tak for svaret, jeg håber det vil virke, kan det købet i alle computer forretninger. 
Avatar billede fido82 Nybegynder
27. december 2000 - 18:18 #4
jeg har set det i bla. bilka
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi har markedets bedste kurser i videoredigering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester