20. september 2003 - 00:58Der er
20 kommentarer og 1 løsning
link til at starte nyt mc
jeg har et link på main page , jeg gerne vil have til at afspille et nyt klip samme sted .. www.heavyrotation.dk/home/help.fla hjælp til at forstå problemet .
okey. skal lige høre om du vil have den knap til at afpille mc et andet sted eller der hvor knappen er? Hvis du skal lave det så den afspilles et andet sted på scenen. så skal du lave et movieclip hvor dit mc loades ind. derefter skal du lave et skrip på din knap der ligner dette:
knappens instens navn.onRelease = function() { mc instens navn.loadMovie(); }
det skal afspilles på scenen samme scene hvis du feks kigger på www.heavyrotation.dk , vil jeg have at hvis man trykker på "news" afspilles der et nyt movieclip . Ka godt være jeg gør det på en helt forkert måde, men det var det jeg fandt lettest :/ men vil du ik prøve at forklare det du skrev lidt nærmere .
i bund og grund er det, det samme. i dit første mc har du en knap (news) på den ligger du en action (se ovenfor) og fortæller at den skal afspille et andet mc i et andet mcvindue.
det er egenlig det samme fra før. Men den nemmeste måde er at prøve sig frem... Husk at give dine mc et instens navn
hmm jeg fatter det ikke .. ^^ nå jeg sætter det der ind , får jeg en fejlmelding der siger statement must appear in an on handler , eller sådan noget .. jeg satte det ind på knappen .
Jeg er sq ked af det , men jeg fatter det stadig ikke .. kan du ik prøve at sætte det as op , så jeg kan se det .. 2 movieclips sat ud på scenen, knappen ligger i en menu og instance navnet er "crew" . det andet movieclip som skal afspilles hedder "Lcrew" . ville godt se hvordan det skal stå , så det virker .. på forhånd tak .
det eneste du mangler i din uploadede fil er instancenavnet på movieclippet. Vælg properties for det og find instance "ruden" skriv navnet der (i din uploadede fil skal det så være "cirkel" (uden"")).
Så spiller det :)
Din fejlmeddelelse kommer fordi at pågældede script er et framescript. Men som sagt kan du fint gøre det på den måde du har gjort i din uploadede fil.
nu ved jeg ikke om du har dine mc liggende for sig selv eller om de er en del af hele din flach. under alle omstændigheder er det meget få ændringer i dette skript der skal til hvis det ikke helt passer
takker for hjælpen , godt i ku finde ud af det indbyrdes :D
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.