Avatar billede qhp Nybegynder
20. september 2003 - 20:54 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Er Oracle E-mail god nok sammenlignet med Exchange 2003 ?

Er der nogen der kender Oracle Email system ? Jeg står over for at skulle vælge mellem Exchange 2003 eller Oracle Email system. Licenser til Oracle E-mail er 35-40 % billigere. Oracle er et stort navn, men jeg ved ikke om deres email system kan måle sig med Exchange, lige som om der er nogen andre ulemper / fordele ved dem.
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. september 2003 - 21:07 #1
Oracle E-mail er et meget spændende alternetiv til exchange, på nogle områder er denne løsning mere stabil og vedligeholdelsesfri en exchange og på andre måder er exchange et mere færdigt produkt en Oracle.

Jeg kan ikke give dig noget entydigt svar på hvad der på langt sigt giver dig den bedste og billigste løsning, det kan svinge begge veje eller de kan vise sig at være lige valide. Jeg vil håbe at du har modet til at vælge Oracle på dette noget tynde grundlag, Oracle fortjener success med deres product og jo flere det tør prøve, jo bedre muligheder har Oracle for at videreudvikle deres løsning til gavn for alle parter
Avatar billede qhp Nybegynder
23. september 2003 - 11:39 #2
Det har været problem med at komme på denne side, derfor er jeg først på nu. Mener du Oracle Email er et nyt produkt og ikke har ret mange kunder lige nu ? Ved du hvor længe har dette produkt eksisteret ?

Jeg ved godt at prisen alene er et tyndt grundlag, derfor spørger jeg om andres meninger / erfaringer her. Men det ser ud som om der ikke er andre end dig der kender produktet, og det tyder også på enten det er et nyt produkt eller det ikke er udbredt endnu.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester