22. september 2003 - 16:23Der er
20 kommentarer og 2 løsninger
Kan ikke opnå 100 Hz, når jeg kører OpenGL?
Hejsa!
Jeg har et problem: Når jeg forsøger at starte et OpenGL-program op, begynder skærmen at komme med opdateringsfejl, når jeg kører 100 hz. Jeg kan sagtens køre 100 hz både i windows, og når jeg kører Direct3D.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Værsgo ird... Er du så glad? Jeg finder det dog dybt latterligt at lukke spørgsmål, hvor der ikke er noget svar... Hvis du gad at læse min profil igennem, ville du se, at jeg bestemt ikke er fedtet med mine point eller ikke undlader at belønne folk, der giver mig svar. Nu er spørgsmålene lukket og vil fremover stå på listen over besvarede spørgsmål - selvom ingen af dem er besvaret... Men sådan er der jo så meget
gekko -> Husk, at hvis du ikke får svar du kan bruge til noget inden 7 dage, kan du lukke spg, og oprette et nyt. Ved så at refere til dit gamle spg, kan der komme nye, og måske mere brugelige svar.
:-( Jo enig gekko, men spørgsmål der bliver lidt forældede er der nok ikke stor sansynlighed for at der kommer svar i. Føler du jeg har været efter dig siger jeg undskyld ok!
Ok, np. Jeg er bare træt af alle de duksedrenge, der er her på eksperten, som straks overfalder folk med deres pedantiske observationer omkring spørgsmålene.
ird - der var ikke nogen DVA-linje i win.ini (og jeg fik heller ingen fejlmeddelse, der lignede den i dit link).
I andre - jeg prøver gerne rivatuner, men som sagt er det ikke et problem at opnå højere refresh rate end 100. Den står bare og hopper underligt (ligesom når en mobiltelefon ringer), når jeg kører 100 hz under OpenGL. Den gør det ikke når det jeg er i windows eller kører Direct3D. Men prøver lige Rivatuner alligevel.
chalde - hvordan fa'en får jeg den til at huske min "minimum refresh rate override"? Når jeg trykker ok - og går tilbage for at se, om den har husket det, er den nulstillet? Hjælp en n00b! :-D
Cool da - nu virker det perfekt! Stor tak til jer alle. 199 point til chalde, og så lige ét trøstepoint til ird for at vise, at der er no hard feelings ;-)
Sku lige se troldspejlet (man er vel stadig et legebarn) :-) Takker for point.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.