24. september 2003 - 17:58Der er
16 kommentarer og 1 løsning
skrive nogle billeder ud af database
Jeg har en access db der har jeg en kolonne som hedder filename ,hvor brugers billede er uploadet hvis bruger ikke har uploadet noget billede lægger den automatisk et billede som hedder noimage.jpg. Det som jeg vil er at trække kun de billeder ud som er uploadet altså ikke dem som hedder noimage.jpg. håber i kan forstå hvad jeg vil ? ;O) 4 billeder(profiler) af gangen Ligesom på dating.dk ??
Ja det virker men kun dem der hedder noimage det er dem jeg vil undgå ! Så den kun loader de billeder som er uploadet? Og kan man få den til at loade 4 nye billeder hvergang man opdaterer ?
noimage.jpg er default billede når så man uploader et billede får den et nyt navn ****.jpg det billede jeg vil undgå er noimage.jpg ! og er det noget du kan hjælpe med ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.