06. oktober 2003 - 11:55Der er
10 kommentarer og 1 løsning
JMAIL til flere problem
Jeg har en form jeg udfylder en overskrift og en kort brød tekst i, som jeg så gerne vil sende til alle fra min database, jeg er kommet frem til at det må kunne gøres med noget i stil med nedenstående, men det virker dæleme ikke, hvad er det lige jeg gør forkert?
Med det virker ikek jeg får følgende fejl: jmail.SMTPMail error '8000ffff' WSAGetLastError() returned 11001, Host not found /admin/nyhedsmail/nyhedsmailsend.asp, line 30
Tja, det var nu også min første tanke men jeg har bare kopiret scriptet fra et andet script jeg har liggende på min server hvor mailserveren heller ikke er angivet og det virker fint.
Der står det sådan her:
Set JMail = Server.CreateObject("JMail.SMTPMail") JMail.ContentType = "text/html" ' JMail.ServerAddress = "mail.domain.dk" (bemærk "'" så den er sat ud af kraft) JMail.Priority = 3 JMail.Sender = "trick@trick.dk" JMail.AddRecipientEx textfieldemailtil, textfieldtil JMail.Subject = "Kort fra trick" JMail.Body = "Kære " & textfieldtil & VBNewline & VBNewline &_ textfieldfra & " har sendt dig et Kort. Klik her for at se kortet" & VBNewline & VBNewline &_ "<A HREF=http://www.trick.dk/showCard.asp?c=" & code &">trick kort</A>" JMail.Execute Set JMail = Nothing
Så det eneste jeg har forsøgt er at smide en løkke ind så den sender brevet til dem fra min database???
Ved ikke helt hvad det var, men jeg har fået det til at virke nu, arbejdet ud fra dit eksembel brops. Så hvis du skal have dine points kan du så ikke lige smide et svar.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.