Avatar billede plastic.gangsta Nybegynder
07. oktober 2003 - 13:45 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Lyd: Actionscript versus timeline

Hej,

Jeg er ved at lægge noget speak ind i min flash film som er en produkt præsentation. Jeg har speaken i en masse små filer som bliver speaket mens de forskellige stikord kører henover skærmen, i baggrunden er der noget baggrundsmusik.

Når man læser alle steder på internettet forklarer den at man skal bruge actionscript til at bruge lyd i flash, hvor man i linkage properties exporterer den til actionscript.

Hvorfor skal man benytte den metode og ikke den standard version som findes i ens properties. Af det jeg har lavet indtil videre har jeg bare brugt standard værktøjet med en event sync og det fungerer fint

Kan i forklare fordele / ulemper ved de to metoder


/J
Avatar billede barklund Nybegynder
07. oktober 2003 - 14:15 #1
Timeline lyde er fine nok, hvis du bare skal have en lyd til at afspille en enkelt gang og der ikke er en masse andre lyde rundt omkring samtidig med. Men skal du kunne bestemme over lydene, sætte lyde efter hinanden, stoppe lyde, loope lyde og kunne stoppe dem, så skal du bruge Actionscript-objektet.
Avatar billede plastic.gangsta Nybegynder
10. november 2003 - 12:14 #2
lukker, pga. manglende svar
Avatar billede plastic.gangsta Nybegynder
10. november 2003 - 12:14 #3
luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant