08. oktober 2003 - 09:53Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Gratis tilbud til virksomheder via e-mail ( spam eller ej)
Hej alle
Jeg sidder og leger med et website, hvor jeg vil lave en jobside hvor virksomheder kan indsætte stillingsannoncer HELT GRATIS! Jeg havde tænkt mig at sende en e-mail til en masse virksomheder, hvor jeg vil gøre dem opmærksomme på dette gratis tilbud, men er det spam? Eller kort sagt, bryder jeg markedsføringsloven ved at gøre det på den måde???
Er der et sted på nettet, hvor jeg kan finde nyttige oplysninger om dette emne?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Man kan egentlig undre sig over, at når det kan være ulovligt at sende upfordrede emails til folks indbakke, at det så ikke er ulovligt at sende alle disse 1000 reklamer, man får i sin postkasse hver eneste lørdag!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.