12. oktober 2003 - 14:03Der er
6 kommentarer og 1 løsning
dbx-filer overskrevet
(indsæt smerte-råb her)
Outlook 6 i Windows XP (efter opgradering fra win98): Jeg havde 120 mails i min indbakke, ca. det dobbelte i sendt post, og det 4-dobbelte i slettet post i Windows 98. Min lagringsmappe hed c:\documents......\Outlook Express (standard placering).
Jeg opgraderede til Windows XP og mails forsvandt. No problem, for dbx-filerne lå i c:\documents......\Outlook Express, og den havde lavet en ny placering, der hed c:\documents......\Outlook Exp. Fint nok, tænkte jeg og gik i Funktioner, Indstillinger, Vedligeholdelse og ændrede lagringsmappen til dér, hvor de "store" dbx-filer lå. Afslutede og genstartede Outlook Express.
Men der var stadig kun tomme mapper. Så brugte jeg stifinder til at finde frem til lagringsmapperne og så viste det sig... (hulk) ...at den havde overskrevet (!) alle de gamle dbx-filer, som nu var ganske ufremfindbare.
Jeg troede jo, at den bare "importerede" de gamle (ved godt, at der er noget, der hedder Importer i filer, men jeg troede...).
Det lyder lidt "mærkeligt" hvad det er du har lavet... Opgraderet Win98 til XP, det kan man ikke (som opgrad), har du ikke sikret de *.dbx filer og din *.wab (Adr. kartotek), vel at mærke på en anden disk (floppy eller HD partition) så er de bare væk og - det var det! På den måde du altså skriver det har lagt XP ind på den partition hvor Win98 lå, og så er alt win98 væk.
Windows 98 er opgraderet til XP, og jo, det kan man, hvis begge versioner er købt og ikke OEM-versioner (QED: jeg har lige gjort det). Alle programmer var urørte og kører fint på XP, alle dokumenter var urørte, Foretrukne, word-indstillinger, alt fungerer i XP, printer/scanner/kopimaskine skulle dog lige have nye drivere. Og Outlook Express havde lavet en ny sti til dbx-filerne. Alt hvad jeg gjorde var, at vælge den gamle sti, inde fra Outlook Express (lagringsmappe), hvorefter den overskrev alle de gamle (fyldige) dbx-filer.
Jeg ved der findes undelete programmer, men kan nogen fortælle mig, om de kan bruges, og hvad de hedder?
Det er desværre nemt at være bagklog, du skulle have kopieret de "gamle" hen og overskrevet de nye (tomme) af samme navn! Men jeg har aldrig haft succes med at redde overskrevet, selv om der findes prg. der skulle kunne, beklager.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.