27. oktober 2003 - 16:29Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Access og VBA
Jeg har via mit arbejde adgang til VBA edition 6.0 tror jeg den hedder - Det er Edition for developer. Nu har jeg et spørgsmål - JEg har en database i access med formularer og det hele kan jeg lave denne til en exe fil ved hjælp af VBA??
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Men jeg er ikke helt sikker på hvad det er for et program du har adgang til, men det lyder lidt som Visual Basic 6.0, er det det? Hvis det er kan du lave exe-filer med det, men du kan ikke bare lave din Access-base om til exe-fil.
If you have Office DEveloper edition you can make a setup kit which enables you to distribute your Access application with a runtime version of Access. This means that users do NOT need to have Access already installed.
But it is NOT an EXE file, it is still an Access database. The only difference is that the version of Access which gets installed with your application doesnt allow you to modify the database. It is also licence free so you dont have to pay for Access for the PCs wher you install your application.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.